Noc literatury představí v Praze a Kutné Hoře nejnovější evropská díla

Pražští milovníci krásné literatury by dnes večer měli zamířit na Smíchov. Právě tam se bude odehrávat šestý ročník literárního happeningu Noc literatury 2012, který slibuje i návštěvu běžně nedostupných míst Prahy 5, ale hlavně představí výběr ze současné evropské literární scény.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaková zastávka Praha Na Knížecí | Foto: Anna Königsmarková | Zdroj: Český rozhlas

Noc literatury letos poprvé proběhne i mimo Prahu, a to v Kutné Hoře a také ve více než dvaceti dalších evropských městech.

„Bude se číst současná evropská literatura ve zcela nových překladech do češtiny. Zásadou Noci literatury je, že chceme, aby se představily zcela nové překlady, takže všechny knihy vyšly loni na podzim nebo letos na jaře,“ řekla ve Světě o jedné Jolana Součková, ředitelka Českého centra Praha, které Noc literatury pořádá.

Na 15 místech pražského Smíchova budou z knih předčítat mezi 18 a 23 hodinou známí herci, například Matěj Hádek, Miroslav Táborský nebo Daniela Kolářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Noci literatury mluvila ve Světě o jedné Jolana Součková, ředitelka Českého centra Praha, které akci pořádá

„Na každém místě je jeden herec a má svůj úryvek. Úryvků je patnáct a je zastoupeno 15 evropských zemí, 15 evropských literatur,“ uvedla Součková.

Pro veřejné čtení organizátoři vybrali netradiční lokality, třeba železniční zastávku Na Knížecí, kterou pro tuto příležitost pomalovali pražští sprejeři svými grafitti, či pivovar Staropramen.

„Snažili jsme se, aby všechna místa korespondovala se Smíchovem, s industriálním Smíchovem, s tím, který odchází, a zároveň jsme ukázali místa, jak se Smíchov nově přetavuje.“

Vloni se literární noc konala na netradičních místech pražské Libně a zúčastnilo se jí na 10 000 lidí. V letošním roce organizátoři očekávají, že zájem bude ještě větší.

V zahraničí Noc literatury pořádají Česká centra ve spolupráci s evropskou sítí EUNIC. Díky podpoře z EU se akce v letošním roce nově rozšíří do dalších čtyř zemí - Litvy, Portugalska, Rumunska a Polska.

Ondřej Černý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme