Noc literatury v kulisách pražského Smíchova měla úspěch. Přišlo přes 10 tisíc lidí

Několikametrové fronty a houfy lidí přecházející z jednoho stanoviště na druhé. Zní to možná neuvěřitelně, ale ohromný zájem nevyvolala nákupní horečka, ale literatura. Happening nazvaný Noc literatury, který pořádají Česká centra, zároveň posluchače-čtenáře zavedl na neobvyklá místa pražského Smíchova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regál s knihami na knižním veletrhu ve Frankfurtu | Zdroj: ČTK

V malebném prostoru tiskárny Libertas se mezi tiskařskými stroji usadila na židle i na dřevěné palety asi padesátka lidí, aby si mohla poslechnout knihu Kain portugalského spisovatele José Samarago, kterou předčítal herec Karel Dobrý.

Noc literatury tak představila nejen evropské autory, ale i zákoutí Smíchova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Noc literatury v Praze-Smíchově se byla podívat Marie Sýkorová

„Aby korespondovaly se Smíchovem, aby připomínaly Smíchov, takže samozřejmě místa u Vltavy. Vybrali jsme České dráhy, takže máme přistavený vagón Na Knížecí. Čte se ve Staropramenu, v tiskárně Libertas, která patří ke Smíchovu už 130 let,“ přiblížila Jolana Součková, ředitelka pořádajícího Českého centra Praha.

„Francouzské lyceum, které je tady už mnoho let, Švandovo divadlo a všechna tato místa, která souvisí se Smíchovem a jsou známá i neznámá,“ dodává.

Nocí literatury provázelo 16 herců či hereček. Třeba v pražském centru Hub předčítala z knihy Holubi vzlétají herečka Bára Hrzánová.

V Kutné Hoře nebyl zájem o Noc literatury příliš vidět. Na rozdíl od Prahy

Číst článek

„Je krásná. Je to trošku oříšek na čtení, protože má zvláštní interpunkci a věty jsou velmi komplikované. Na veřejné čtení to není úplně nejlehčí, ale je nesmírně barevná a je tam vášnivá zemitost. Je to moc pěkné,“ popsala.

Šestý ročník Noci literatury navštívilo v Praze více než deset tisíc posluchačů

Číst článek

Akce se setkala s obrovským zájmem publika. Poslechnout si evropskou literaturu přišlo více než 10 tisíc lidí. „Mně je to hrozně sympatické a jsem opravdu překvapená zájmem lidí. Já se už úplně obávám o veškeré kulturní dění, že to padá do nuly, takže jsem opravdu mile překvapená,“ řekla herečka Daniela Kolářová.

Organizátoři doufají, že se Noc literatury podaří rozšířit i do dalších měst republiky.

Marie Sýkorová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme