Noc literatury vrcholí, pražská Libeň láká spousty návštěvníků

Happening Noc literatury je v plném proudu. Dnes večer na dvaceti místech v Praze čtou známé osobnosti knihy evropských autorů. Literární událost nabízí veřejné čtení například v Libeňském zámku, v tamním plynojemu nebo v Grabově vile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Jiří Langmajer předčítal v kapli Libeňského zámku v rámci akce Noc literatury | Zdroj: ČTK

„Hokejový zápas neodradil návštěvníky a milovníky literatury, místa hlásí plno,“ pochvaluje si vedoucí projektu Michaela Šilpochová z Českých center.

Podle ní přišlo letos ještě více lidí, než v ročníku minulém. A největší úspěch u diváků má prý například román HHhH francouzského autora Bineta Laurenta. „Ten je s Libní spjat, protože pojednává o atentátu na Heydricha,“ dodává organizátorka. Zmiňuje také úspěch britského románu Černí psi spisovatele Iana McEwana v podání herce Jiřího Langmajera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizátorka Noci literatury Michaela Šilpochová

„Chtěli jsme letos ukázat, že i ostatní části mimo centrum mají své kouzlo, svůj půvab, který stojí zato objevovat. Libeň byla jednou z našich voleb nejenom díky odkazu Bohumila Hrabala, ale i díky tomu, že se zde narodila nebo žila celá řada kulturních osobností,“ vysvětluje Michaela Šilpochová, proč si organizátoři letos vybrali pražskou Libeň.

Kromě Hrabalova odkazu má ale Noc literatury spíše evropský a světový obrys. „Projektem podporujeme překlady současné evropské a světové literatury do českého jazyka. Jde nám o to, aby to byly knihy, které vyšly nejpozději v roce 2009,“ říká Šilpochová.

„Místo, herec a úryvek“ je trojice lákadel, které vypíchla hlavní organizátorka a na které se mohou zájemci těšit.

„Minulé ročníky se konaly v centru Prahy – na Starém městě a na Malé Straně. Teď jsme se posunuli do okrajovější části. Je úžasné, že i sem zavítali takové davy návštěvníků a objevují kouzlo Libně,“ má organizátorka radost.

S myšlenkou uspořádat akci podobného ražení přišli před pár lety podle Šilpocohvé již v Německu, avšak akce takového formátu, které se zde konají již tři roky, vymyslela Česká centra.

Noc literatury začala v 18 hodin, předčítají známí herci, například Jiří Langmajer, Klára Issová nebo Jan Budař. Stejný úryvek textu se na konkrétním místě bude číst vždy každou půlhodinu se začátkem posledního kola ve 22:30.

Detaily o projektu včetně mapky míst večerního čtení lze nalézt na www.nocliteratury.cz. Noc literatury se koná v předvečer zahájení festivalu Svět knihy 2011.

Martin Drtina, Ondřej Černý, Eva Presová, Mariana Zapotilová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme