Ocenění mě potěšilo a pobavilo, říká Geislerová, vítězka čtenářské ceny Magnesia Litera

Aňa Geislerová nesbírá jen herecká ocenění, ale i literární. Na slavnostním večeru Magnesia Litera získala cenu čtenářů za svou knihu P.S., kterou ilustrovala její sestra Lela. Kniha je souborem sloupků, které Geislerová publikovala v časopise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečka Aňa Geislerová (vpravo) získala Cenu čtenářů v soutěži Magnesia Litera. Vlevo je autorčina sestra Lela Geislerová, která knihu ilustrovala | Zdroj: ČTK

Kniha vyšla jako vaše prvotina a hned získala cenu čtenářů Magnesia Litera. Jaké máte pocity? Budete v psaní pokračovat, nebo jste se toho trochu lekla?

Mám extrémně milé, radostné a nepopsatelné pocity. I přesto, že jsem pár cen vyhrála, tak tohle je jiný pocit. Mě takové věci povzbuzují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítězkou čtenářské ankety Magnesia Litera se stala herečka Aňa Geislerová. O knížce P.S. si s ní povídal moderátor Petr Král

Vyhrála jste jedinou kategorii cen Magnesia Litera, o které nerozhodují odborníci, ale čtenáři. Jak moc je pro vás právě tohle důležité?

Zasmála jsem se tomu, potěšilo mě to. Když totiž bývají ceny diváků v rámci cen Český lev, tak se tam obvykle neumisťuji ani do dvacátého místa. Nevím proč, ale říkala jsem si, že se s tím musím smířit. O to víc mě tahle cena potěšila a pobavila. Čtenáři to vidí jinak. Teď jsem tu zrovna zavalená hromadou svých knih a tím mohu všem čtenářům, kteří hlasovali, vzkázat, že tu podepisuji asi 400 knih.

Vaše knížka P.S. částečně nahlíží do vašeho soukromí. Jak moc do něj čtenáře pouštíte?

Přiměřeně, přiměřeně. Nepopisuji konkrétní situace, jako kdo, kde, s kým. Ale popisuji je takovým způsobem, že kdo je vnímavý, tak si tam přečte všechno. Mluvím o obyčejných věcech, jako je láska, mateřství, rodiče, babičky. To jsou jasné soukromé věci, ale zároveň v tak obecných formách, někdy bych řekla až v básnických, že je tam vše, co tam má být, a zároveň nic.

Cenám Magnesia Litera dominovaly ženy. Knihou roku je román Točité věty

Číst článek

Na knížce s vámi výtvarně spolupracovala i vaše sestra Lela. Cenu jste i společně přebíraly. Jak vás práce bavila? Jak moc to byly hádky a střety?

Žádné hádky. Snad jen ohledně časových uzávěrek a termínů odevzdání. Na tom jsme ale byly podobně. My máme rodinnou symbiózu i s naší mladší sestrou. Hádky a urážení nemáme. Občas se zasmějeme nad nějakým nezdarem. Jediné reálné problémy jsou čas.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme