Ochránci lidských práv: Dante Alighieri není politicky korektní

Podle ochránců lidských práv by Božská komedie Dante Alighieriho měla zmizet z italských školních osnov. Poradní organizace OSN Gherush92 tvrdí, že kniha šíří nenávist vůči židům, muslimům a homosexuálům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé | Foto: Břetislav Tureček

Už 700 let inspiruje Dante Alighieri řady světových umělců od sochařů až po tvůrce počítačových her. Na motivy jeho epické básně složil americký skladatel Robert Smith i svou první symfonii.

Jenže podle ochránců lidských práv toto slavné dílo už neodpovídá moderní politicky korektní době. Konkrétně jim vadí první díl Peklo.

Alighieri v něm totiž označuje všechny židy za jidášské. Ve 28. osmém zpěvu je prorok Mohamed rozseknut napůl a jeho tělo autor přirovnává k rozbitému sudu vína, což je pro muslimy, kteří nepijí alkohol, urážlivé. A ve zpěvech 15 a 16 jsou trestáni homosexuálové, kteří musejí běhat bez přestávky pod ohnivým deštěm.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek reportéra Ondřeje Boudy o lidskoprávním honu na dílo Danta Alighieriho si můžete také poslechnout

Podle reakcí italského tisku ale nemají ochránci lidských práv moc velkou šanci uspět. Novináři se ptají, kde taková kampaň skončí. Je třeba zakázat také Shakespearova Kupce benátského kvůli antisemitismu? A z našich luhů a hájů třeba Haškova Švejka, protože uráží mentálně zaostalé? O císaři pánu ani nemluvě.

Lidskoprávní experti se ale nechtějí smířit s tvrzením, že pro pochopení uměleckého díla je potřeba vnímat i dobu, ve které vzniká. Trvají na svém, že Dantovo peklo šíří falešná obvinění a učí mládež nenávisti.

Možná se tak dočkáme další podobné cenzury, jako když někteří papežové nechávali přemalovávat obrazy a předělávat sochy, na kterých byly vidět genitálie. A to vše v zájmu mravního bezpečí věřících.

Ondřej Bouda, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme