Odkaz Boženy Němcové si připomenou lidé na Vyšehradě i v Senátu
Babička, Divá Bára a mnoho dalších próz Boženy Němcové patří k literární klasice. Jedna z nejvýznamnějších českých spisovatelek zemřela právě před 150 lety – bylo jí pouhých dvaačtyřicet. Její odkaz připomene seminář v Senátu i pieta na Vyšehradě.
Podle literárního vědce Pavla Janouška žila Božena Němcová na svou dobu velmi nekonformně, vytvořila ale nadčasové dílo, které je moderní dodnes.
„Tato spisovatelka znamená pro vývoj české literatury nesmírně mnoho, pro vývoj prózy, pro způsob vyprávění, ať už Babičkou, Divou Bárou nebo některými svými povídkami. V dnešní době prokazuje její literární úroveň, rozhled a způsob myšlení také její korespondence, která je fascinujícím průhledem do života jednoho člověka,“ míní Pavel Janoušek.
Osobnost Boženy Němcové připomněla ve vysílání Rádia Česko režisérka Olga Sommerová
Němcová byla také autorkou povídek, ale i několika cestopisů. Podle Evy Široké z Muzea Boženy Němcové v České Skalici přesahuje tvorba této autorky region Náchodska.
„Božena Němcová svou tvůrčí kariérou velmi přesáhla kraj Královéhradecký. Tím, že i s manželem hodně cestovala, do svých děl zasadila i kraje třeba jihočeské nebo slovenské, tak vlastně svou popularitu rozšířila,“ říká Eva Široká.
Režisérka Olga Sommerová, která je čestnou předsedkyní Společnosti Boženy Němcové a autorkou snímku Nesmrtelná hvězda Božena Němcová, pak vyzdvihuje zejména opravdovost spisovatelky a jejího díla, které Čechům dodávalo sílu v těžkých časech národní existence.
„Byla viditelná ze všech stran v 19. století, protože byla autentická, a jak člověk touží po svobodě, tak ona svou autenticitu projevovala i tím, jak žila, a tím také oslovuje dneska nás. Je to vlastně naše současnice a myslím, že by dneska byla politickou nebo občanskou aktivistkou, možná by byla prezidentkou,“ zdůraznila Sommerová.
Pieta na vyšehradském Slavíně se uskuteční dnes ve 13 hodin.