Odsun ze Sudet očima Němce nabízí román ‚Vykolejený čas‘

Velký příběh lidského osudu na pozadí dvou světových válek a několika změn režimů - to je nová rodinná sága z pera známého německého novináře a autora Teja Fiedlera, která by mohla zaujmout i české čtenáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politická literatura | Foto: Michelle Meiklejohn

Narodil se za Rakousko-uherské monarchie, zažil dvě světové války, několik politických režimů, vyhnání. Snad každý lidský příběh z první poloviny minulého století by vydal na román. Stejně uvažoval i známý německý spisovatel a novinář Teja Fiedler, rodák z české Dubé, který v těchto dnech jeden takový vydává.

Jmenuje se „Vykolejený čas" a hlavním hrdinou je jeho otec Alois Fiedler. Historické zvraty první poloviny dvacátého století prožité na českém území a viděné německýma očima by určitě zaujaly i českého čtenáře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor zahraniční zpravodajky v Německu Kláry Stejskalové s autorem knihy 'Vykolejený čas' Tejem Fiedlerem

„Příběh mého otce je tak symbolický, je to příběh těchto lidí v tomto čase, že mne jako novináře nesmírně vzrušovalo to napsat. A považuji za přínosné autentické vylíčení těchto časů, i když je to samozřejmě z německého pohledu,“ říká autor.

Příběh otce Tejo Fiedlera se začíná odvíjet na bojištích první světové války. Alois, syn majitele pily z Prachatic, tehdy v zákopech bojoval v rakouské uniformě. Z bojišť se ale už vrací do Československé republiky. Teja Fiedler poutavě popisuje národnostní třenice první republiky, zabrání Sudet, druhou světovou válku až k odsunu Němců ze Sudet - to vše na pozadí rodinné ságy.

„ Můj otec mi hodně vyprávěl, poslední roky života byl nemocný, tak jsme si hodně povídali. A další vzpomínky doplnila má matka, která zemřela teprve nedávno a také ostatní příbuzní,“ vysvětluje spisovatel, co mu bylo inspirací.

Teja Fiedler, novinář, bývalý zahraniční zpravodaj Sternu, historik a spisovatel mnohokrát navštívil i místa, kde jeho otec žil: Prachatice či Dubou.

„Die Zeit aus den Fugen" tedy „Vykolejený čas" zatím vyšel pouze v Německu, nepochybně by však zaujal i českého čtenáře. Němečtí literární kritici mluví o fascinujícím, dramatickým způsobem dobře napsaném románu.


„Když mně pozvala na autorské čtení vaše ambasáda, tak si myslím, že by to české publikum oslovilo. I když je to psané z německého úhlu pohledu, který se v pohledu na některé události liší. Ale mohlo by to být zajímavé a potěšilo by mne to," říká k možnosti přiblížit knihu českému čtenáři Teja Fiedler.

Ten odlišný pohled se nepochybně může týkat odsunu Němců. Když hrdina románu Alois Fiedler odcházel z Pankráce coby nacistický kolaborant do Bavorska, byly Tejo Fiedlerovi pouhé dva roky.

„To je kapitola, která se stala a není z ní návratu. Jako historika a novináře mne to vždy zajímalo. Bylo to velmi těžké, ten německý a český nacionalismus, který přešel z 19. do 20. století.Vzhledem k dané situaci nebylo pravděpodobně jiné řešení, než k jakému tehdy došlo. To, že se dělo bezpráví a křivdy na obou stranách, je také pravda. Ale nevím, jak to šlo řešit jinak." dodává autor románu Teja Fiedler

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme