Otec komisaře Maigreta má vlastní muzeum

Vždy s kloboukem a lulkou. Vždy na stopě zločinu. Takový byl komisař Jules Maigret. Jeho tvůrce, belgický spisovatel Georges Simenon, by dnes oslavil 108. narozeniny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posezení s komisařem Maigretem na jeho náměstí v Lutychu

Posezení s komisařem Maigretem na jeho náměstí v Lutychu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Používal asi tucet pseudonymů. Psal zpočátku lehké společenské romány a nechtěl je podepisovat vlastním jménem. Nejvíce ho proslavila postava pařížského komisaře s lulkou a kloboukem na hlavě. Oním detektivem byl komisař Maigret.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka z muzea Georgese Simenona v Lutychu

Památku na autora i jeho dílo uchovává Lutyšská univerzita v malém Simenonově muzeu.

"Pod svým pravým jménem napsal 192 knížek. K tomu asi 200 dalších lehkých románů vydal pod různými pseudonymy. Další dílka vyšla jako soubory cestopisů a povídek," popisuje Laurent Demoulin, správce sbírek Simenových děl v zámečku Colonster u Lutychu.

Na policích se nachází 130 metrů knih, jejichž autorem je slavný belgický spisovatel. Sám Simenon sice nejvíc vydělal právě jako autor detektivek, ale nepovažoval to za svoje hlavní životní poslání.

Čtenáři si Maigreta zamilovali

"Pro Simenona nebyla postava komisaře Maigreta to, čemu dával přednost. Pro něj byly detektivky takový střední žánr. Chtěl dokonce s psaním detektivek přestat a také měl několikaletou pauzu. Věnoval se psaní psychologických románů," prozrazuje Laurent a doplňuje:

"Jenže čtenářská veřejnost si Maigreta tak zamilovala, že se k němu nakonec musel vrátit a i jeho poslední knížka byla o Maigretovi."

V zámečku Colonster u Lutychu Simenon nikdy nebydlel, ale zdejší muzeum ukazuje nábytek a předměty, které slavný romanopisec používal.

Duchovní otec komisaře Maigreta sedával u zvláštního psacího stolu, který si koupil v Anglii. Pro velmi pečlivého spisovatele měl tu výhodu, že měl šuplíky z obou stran. Každá věc musela mít své místo.

Georges Simenon měl do detailů propracované nejen své romány, ale podrobně si zaznamenával i svou vlastní činnost.

"Třeba tady," ukazuje Laurent na kalendář od jedné letecké společnosti z roku 1962.

"Například román Maigret a tulák psal Simenon od 26.dubna do 2.května. Tedy 7 dnů. Pak dělal 14 dnů něco jiného a k Maigretovi a tulákovi se vrátil 15.května. 3 dny dělal korektury a pak rukopis odevzdal. Napsal román za 10 dnů. To je přece neuvěřitelné," neskrývá svůj obdiv správce muzea.

Pavel Novák, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme