Paolo Giordano, autor Osamělosti prvočísel, v Praze představí nejnovější knihu

Paolo Giordano, píšící fyzik, přijel do Prahy představit svou nejnovější knihu Čerň a stříbro. Mladý italský student teoretické fyziky ohromil svět už svým prvním románem Osamělost prvočísel. V nejnovějším díle uvažuje o rodině, nemoci i smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O knihách s knihovnicí | Foto: Fotobanka Pixabay

Svazek Stříbro a čerň je o poznání tenčí než předchozí dva romány.

„Rozhodl jsem se napsat malý příběh, spíše takové malé vzdání úcty jednomu člověku. Ještě než jsem začal psát, věděl jsem, že to bude krátká kniha, že bude mít 120 stran. Věřím, že každý příběh má svou danou délku, stejně jako má dítě v DNA napsáno, jak vyroste,“ řekl Paolo Giordano.

Knížka popisuje příběh mladého manželství, do kterého vstoupila jedna zásadní dáma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeho románu Osamělost prvočísel se v Itálii prodalo více než milion výtisků a bestsellerem se stala i v Česku, připomněla dílo Paola Giordana Klára Fleyberková

„Středem příběhu je jedna postava – paní A - hospodyně a později chůva. Je to žena, která je pro mladý pár příkladem obrovské síly. Ve velmi krátkém čase jí ale úplně zničí nemoc. Tato příběhová kostra mně a potažmo čtenářům dovoluje uvažovat o dalších tématech, o rodině, nemoci, smrti,“ popsal.

Tentokrát je to vážná nemoc, v předchozí knize válka. Paolo Giordano se zkrátka nevyhýbá silným tématům.

„Myslím, že literatura by se měla zabývat tématy, která jsou pro lidskou bytost zcela absolutní, jako je bolest, víra, tajemství nebo odvaha. Jde o jakési podzemní proudy, kterými je člověk ovlivňován, jsou pro něj nevyhnutelné. Právě ty by měla literatura zpracovávat, zbytek je pouze zábava,“ dodal.

Osamělost prvočísel, ve které si dva lidé nesou svá traumata z dětství, se dostala i na filmová plátna. Snímek vznikl v roce 2010 jako reakce na velkolepý úspěch stejnojmenné knihy Paola Giordana. Mladý Ital byl tou dobou už celosvětově známý spisovatel.

Dnes má na kontě tři knihy. V českém překladu je vydalo nakladatelství Odeon.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme