Papírové knihy u čtenářů i nakladatelů stále vítězí nad e-knihami, potvrzuje veletrh v Havlíčkově Brodě

Do Havlíčkova Brodu míří na tradiční knižní veletrh tisíce milovníků literatury. Letošní novinky tam nabízí více než 160 vystavovatelů. U většiny z nich lze koupit jen tradiční tištěné knihy, o elektronické má podle nakladatelů i spisovatelů v současnosti zájem jen malá část čtenářů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodu

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodu | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

„My jsme začali vydávat elektronické knihy, ale prodeje jsou ve srovnání s tištěnými knihami minimální,“ hodnotí prodej e-knih ředitelka podzimního knižního veletrhu, nakladatelka a spisovatelka Markéta Hejkalová z Havlíčkova Brodu.

Elektronické knihy tvoří méně než pětiprocentní podíl vzhledem k tištěným knihám. „Jak se to bude vyvíjet opravdu nedokážu odhadnout. V současné době to vypadá tak, že – aspoň v Česku, možná v Americe to je jinak – zůstane elektronická kniha spíše takovým doplňkem,“ předpokládá Hejkalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě navštívila Hana Mikulincová

Také zákazníci jednoho z pražských nakladatelství, kde e-knihy nabízejí už třetím rokem, jednoznačně sahají po papíru.

„Stále je znatelná převaha tištěných titulů. Trh s elektronickými knihami se rozvíjí postupně a pozvolna. Ale je možné, že časem opravdu bude narůstat zájem ze strany zákazníků a čtenářů,“ míní manažerka nakladatelství Lucie Dvořáková.

Zájem čtenářů zatím nepocítil ani zástupce nakladatelství Jiří Říha z Plzně, kde proto zůstávají věrní tradičním knihám. „Zatím si to čtenářská obec nevynutila, abychom knihy měli v elektronické podobě, takže jsme spokojeni, že máme ty tištěné,“ tvrdí Říha.

Podle knihkupců, kteří nabízejí obě varianty, nejsou mezi čtenáři e-knih ti, kdo vyhledávají náročnější beletrii, literaturu faktu a odborné knihy.

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodu | Foto: Hana Mikulincová

Sahají po nich hlavně ti, kdo si chtějí odpočinout třeba u romantických příběhů na cestách. Výhodou je totiž nízká váha i snadná přenosnost.

Nevýhodou e-knih je jejich cena, stojí zhruba 50 až 75 procent ceny tištěných knih. Jejich autoři za ně navíc dostávají od nakladatelů nižší honorář než za knihy papírové. A proto se shodují, že e-knihy budou jen doplňkem knih tradičních a rozhodně je nenahradí.

Hana Mikulincová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme