Před 110 lety se narodil George Orwell, autor děl 1984 a Farma zvířat

Před 110 lety se narodil George Orwell, jeden z nejvlivnějších spisovatelů dvacátého století. Ve svých nejslavnějších knihách 1984 a Farma zvířat popsal fungování totalitního států a způsoby, kterými ovládá společnost. Téma bylo silně aktuální celou druhou polovinu dvacátého století, Orwellovy postřehy - třeba o špehování občanů státem - jsou ale platné dodnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Orwell - Farma zvířat

George Orwell - Farma zvířat | Foto: Archiv

Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. A také Velký bratr tě sleduje, nebo Všichni jsou si rovní, ale někteří jsou si rovnější. Tyto citáty zná skoro každý, i když možná ani neví, odkud pocházejí.

Díla George Orwella, především Farma zvířat a 1984, se i po víc než šesti desetiletích stále řadí mezi nejprodávanější knihy. Vyšly v desítkách jazyků a stovkách vydání. Předloha se dočkala mnoha zpracování pro film i pro rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

110. výročí narození George Orwella připomněl redaktor Ondřej Himmer

George Orwell se narodil 25. června 1903 ve východní Indii jako Eric Blair. Pracoval pro britskou koloniální správu v Barmě, potom se živil jako novinář a spisovatel, bojoval proti Frankovi ve španělské občanské válce.

Odnesl si z ní průstřel hrdla, který ho málem připravil o hlas i o život. Zdraví mu podlomila také tuberkulóza. Přesto byl celý život náruživý kuřák - je to nakonec jedna z mála věcí, které si pamatuje jeho adoptivní syn.

„Vlastně mě v tom podporoval, i když jsem byl hodně malý. Otec zemřel, když mi bylo šest. Házel vajgly do ohniště a já jsem dva vybral a vysypal je do dýmky. Pak jsem ho požádal o zapalovač. Klidně mi ho podal a pokračoval v hovoru jako by nic. Pak mi bylo zle a několik hodin jsem proležel v posteli,“ vzpomíná.

V osobním životě pronásledovaly George Orwella potíže. V kontaktu s lidmi byl spíš stydlivý a špatně se seznamoval. Jeho první žena, se kterou nemohli mít vlastní děti, pak tragicky zemřela krátce po konci druhé světové války.

Velký bratr se dívá

Nemocný Orwell se odstěhoval na odlehlé Hebridy a tam napsal svůj poslední a klíčový román 1984. Vytvořil v něm temnou a tíživou vizi státu ovládaného jedinou Stranou v čele s Velkým bratrem.

Státu, který má neustálý dohled nad všemi občany, který všechny neustále indoktrinuje. Státu, který si poslušnost vynucuje také permanentní válkou proti vnějšímu nepříteli - i když ten je možná jen smyšlený. Státu, proti kterému se nakonec jakákoli vzpoura ukáže jako marná...

Fenomenální je Orwellův koncept nové řeči, takzvaného newspeeku, jejímž prostřednictvím chce totalitní stát v knize 1984 ovládnout myšlení lidí a vlastně jim znemožnit odpor.

Rozbor fungování totalitní moci, všudypřítomného špehování a naprosté ztráty soukromí, který Orwell ve románu 1984 udělal, neztratil nic na své mrazivé přesnosti ani 65 let od prvního vydání knihy.


Ondřej Himmer, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme