Před 200 lety se narodil Karel Hynek Mácha

Na dnešek připadá 200. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy, autora slavného Máje. Mácha patří mezi nejvýznamnější představitele romantismu u nás.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Hynek Mácha (Josef Uman: Tužková kresba podle Maškova sv. Jana Křtitele na Valdštejně)

Karel Hynek Mácha (Josef Uman: Tužková kresba podle Maškova sv. Jana Křtitele na Valdštejně) | Foto: Josef Uman

„Romantismus je založen na rozporu mezi mým bytím, mým životem a ideálem. Proto je pro nás Mácha trvalá hodnota. Proto mi všichni vnímáme svět jako rozpor. I dnešní situaci pochopitelně vnímáme jako rozpor. V tom je veliká životnost Máje, vysvětlil literární teoretik a badatel Pavel Vašák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Máchovi a významu jeho díla mluvil na Rádiu Česko literární teoretik a badatel Pavel Vašák.

Podle něj Mácha vyniká jednou prostou věcí: „V době, kdy obrozenci usilovali o obrození celého národa, tak Mácha do centra pozornosti staví Já, sebe jako osobnost.“

Máchu si netradičně připomenou i v Ostravě. Karel Hynek Mácha se rád toulal krajinou a vyhledával romantická místa. Jenže v Ostravě na poetické rozvaliny nenarazíte, a tak cílem Máchovské pouti bude halda. Má jméno Ema, uvnitř stále hoří, proto z ní vychází tajemný kouř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Máchovskou pouť v Ostravě zve redaktorka Silvie Mikulcová

„My jsme nechtěli takový ten patetický večírek s Máchou, kde se čtou máchovské texty, chtěli jsme trošku něco jiného, a ta pouť se k tomu nabízela,“ vysvětluje organizátorka Ilona Rozehnalová a dodává:

„A samozřejmě, když už to je v Ostravě, tak kam jinam doputovat, než na tu Emu. Tady vlastně nic moc jiného nemáme, takový vysoký bod, tak ta Ema se nabízela.“

Pouť začne u antikvariátu Fiducia a bude mít 14 zastavení. Umělci budou na ulici třeba hrát divadlo anebo recitovat básně.

Písničkář Jan Vodňanský uznává Máchu jako jednu z největších postav české literatury:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vodňanský + Jirous do VOD.mp3

„Já mám Máchu rád od mládí, i když jsme ho měli v povinné školní četbě. Já jsem si v něm našel to, co mě na něm dodnes inspiruje. Celá ta báseň je komponovaná jako symfonie. Chvílemi má úžasnou dynamiku. Z plynulých zvukomalebných veršů se zcela nečekaně přechází do staccata jednotlivých slov a výkřiků. To je na tom to, co mě uchvacuje dodnes.“

Pro spisovatele a hudebníka Tobiáše Jirouse je Mácha inspirativní celkově, kompletně:

„Z dnešního hlediska už nás nepřekvapí, že bereme osobnost umělce spolu i s jeho dílem a u mě to bylo u Máchy to samý. Mě byl sympatický jako člověk a když jsem ho vzal jako tu personu, tak pro mě bylo i daleko zajímavější, to co všechno napsal a navzájem se mi to propojovalo. Pro mě je inspirativní dodnes.“

Mácha je především uznávám v České republice, v jiných jazycích znám není. Důvodem je zřejmě překládání poezie. Podle Tobiáše Jirouse je Mácha dokonce nepřeložitelný:

„I přepisováním do moderní češtiny se některé věci z původního textu jakoby ztrácí.“

Ladislav Dvořák, Marika Táborská, Silvie Mikulcová, Lenka Rafaelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme