Před 25 lety vyšly Satanské verše. Klatba nad Salmanem Rushdiem stále trvá

Čtvrt století po vydání románu Satanské verše se jeho autor stále musí bát o život. Salman Rushdie se už sice před islámskými fundamentalisty neukrývá na utajovaném místě, fatva, kterou na něho uvalil íránský ájatolláh Chomejní, ale stále trvá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Ahmed Salman Rushdie

Sir Ahmed Salman Rushdie | Foto: CC BY-SA 2.5, Nrbelex

Podle některých muslimských představitelů jsou totiž Satanské verše urážkou proroka Mohameda i součástí spiknutí proti islámu. Rushdie ale dílo napsané ve stylu magického realismu obhajuje a trvá na právu vyjádřit svobodný názor, a to i ohledně náboženství.

"Džibríl se proroku Mahoundovi zjevoval mezi palmami oázy a zjistil, že chrlí pravidla, pravidla a pravidla, až věřící už mohli sotva snést pomyšlení na další zjevení. Jako kdyby žádný aspekt lidské existence neměl zůstat neregulovaný a svobodný,“ čte ze své vlastní knihy Satanské verše indicko-britský spisovatel Salman Rushdie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osud i dílo Salmana Rushdieho připomněl zahraniční redaktor Robert Mikoláš

"Zjevení-recitace říkalo věřícím, kolik jíst, jak hluboce by měli spát a kterým sexuálním pozicím se dostalo božího požehnání. Džibríl potom vyjmenoval povolené a zakázané předměty hovoru a označil části, kde se nesmějí věřící podrbat, i kdyby to svědělo sebevíc,“ pokračuje autor.

Obecenstvo v newyorském sále Amerického PEN klubu se směje dalším úryvkům z románu z roku 1988, kvůli kterému se však jeho autor musel dlouhá léta skrývat. V únoru 1989 totiž tehdejší íránský duchovní vůdce ájatolláh Chomejní odsoudil Rushdieho za toto dílo k smrti.

Salman Rushdie
* 1947 v Bombaji
Indicko-britský spisovatel se proslavil románem Děti půlnoci, za který získal Bookerovu cenu.
Jeho díla bývají přiřazována k literárnímu směru zvanému magický realismus.
Satanské verše (1988) jsou jeho čtvrtým románem, v řadě zemí vyvolaly protesty muslimů, včetně násilných.
V roce 1989 vyhlásil ajatolláh Chomejní, tehdejší nejvyšší vůdce Íránu, nad Rushdiem fatvu, kterou jej odsoudil k smrti.
Rushdie se za knihu omluvil a s pomocí Scotland Yardu se ukrýval na neznámém místě. Při veřejných vystoupeních ho dodnes doprovází policie.

V projevu vysílaném v rozhlase uvalil na Rushdieho klatbu, fatvu. Podle něho totiž byly Satanské verše rouhačské a měly za cíl znesvětit islám.

A nejen proto, že Rushdie v knize nazývá proroka Mohameda jménem Mahound, což byla hanlivá zkomolenina Mohamedova jména používaná křižáky, anebo protože v jedné pasáži pojmenoval majitel nevěstince své dívky pro zvýšení zájmu zákazníků podle manželek proroka Mohameda.

Rushdieho život se proto zcela změnil, musel se ukrývat, a i když se dnes občas na veřejnosti objeví, vždy ho hlídají policisté. Jedna z íránských nadací totiž vloni zvýšila odměnu za jeho zabití na 3,3 milionu dolarů.

Sám Rushdie však prohlašuje, že by kontroverzní dílo napsal znovu, navzdory přetrvávající hrozbě i navzdory tomu, že už někteří překladatelé či nakladatelé jeho knih byli napadeni či dokonce zavražděni.

Robert Mikoláš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme