Před 75 lety zemřel Karel Čapek, jeho dílo je aktuální dodnes

Před 75 lety zemřel na zápal plic Karel Čapek. Rodák z Malých Svatoňovic byl jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků a spisovatelů. Psal divadelní hry, romány, povídky i krátké novinové sloupky a fejetony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Čapek za mikrofonem Československého rozhlasu | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Čapkovo dílo odráželo vzrušenou dobu první republiky. Obsahovalo ale také filosofický přesah, který je stále aktuální. Pomohlo mu v tom mimo jiné studium na pražské filosofické fakultě.

V divadelní hře RUR varoval Karel Čapek před diktaturou síly, válkou i před zneužitím vědy a techniky.

Mezi nejslavnější Čapkovy hry patří také Věc Makropulos, ve které přemýšlel nad správnou délkou lidského života a nesmrtelností.

V Bílé nemoci zase Čapek varoval před nastupujícím fašismem a v Krakatitu se zabýval tématem nebezpečné zbraně, kterou lidstvo nemůže plně ovládnout.

Karel Čapek byl velkým obráncem demokracie a odpůrce totalitarismu. Po Mnichovu na podzim 1938 se stal terčem mnoha útoků českých fašistů, což zřejmě přispělo k jeho smrti. Zemřel na zápal plic 25. prosince.

Jan Herget, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme