Před padesáti lety zemřel spisovatel Ernest Hemingway

Kontroverzní a možná i proto tolik známý. Aspoň nějaké dílo amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye si asi vybaví všichni. Sám jeho život by vydal na pořádný román. Život Ernesta Hemingwaye skončil právě před padesáti lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ernest Hemingway | Foto: Wikipedia

Byl lovec, novinář, spisovatel. Měl rád nebezpečí, rád utrácel, pil. Na zahradě svého domu měl dokonce po jedné barové historce pisoár, a manželce říkal, že tam musí být, protože jím proteklo celé jmění.

Žil v Paříži, zapojil se do Španělské občanské války, dlouhá léta prožil na Kubě, na floridském Key West, při safari v Africe málem přišel o život při letecké havárii. Přesně před půl stoletím si vzal život svou oblíbenou puškou. Zemřel vlastní rukou stejně jako jeho otec, sestra a bratr.

Novelu Stařec a moře napsal Hemingway na Kubě. A Kubánci ho dodnes mají velmi rádi. Přiznávají, že je Američan, ale tvrdí, že je zároveň částečně Kubánec. Výzkum, digitalizace dokumentů z jeho pozůstalosti, spojují zájemce o jeho dílo z obou znepřátelených zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Davida Koubka o životě Ernesta Hemingwaye

„Je zejména důležitý jako povídkář, jako průkopník nového stylu, pro které se posléze vžilo označení jako minimalismus nebo neorealismus,“ říká o Hemingwayovi Hana Ulmanová z FFUK.

„Hemingway byl nepochybně spisovatel levicově zaměřený. Vypovídá o tom jak jeho angažovanost ve Španělské občanské válce nebo sympatie s lidmi, které bychom označili za pracující třídu. Na druhé straně se za druhé světové války angažoval ve prospěch spojenců. Pokoušel se mimo jiné honit německé ponorky poblíž Kuby,“ dodává.

Castrovu revoluci v roce 1959 ovšem podle svých slov vítal. Objevily se i informace o jeho ochotě spolupracovat s KGB. Z Kuby prý chtěl pašovat rum na Floridu na svém člunu Pilar. Měl rád daiquiri. Rád utrácel.

Diskutuje se také o tom, jaký měl vůbec Ernest Hemingway vztah k Židům nebo ženám. Mnohé z toho, jaký to byl člověk, odhalují i jeho dopisy. Další by měly knižně vyjít na podzim.

Byl sice ostřílený, ale jeho projevy jsou často pokorné. Získal Pulitzerovu cenu a Nobelovu cenu. Tu nejel kvůli zdraví převzít osobně, napsal řeč, a později ji i na Kubě nahrál.

David Koubek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme