Před sto lety se v Alžírsku narodil spisovatel Albert Camus

Nejen Francie si dnes připomíná sté výročí narození jednoho z největších spisovatelů 20. století - Alberta Camuse. Narodil se v Alžírsku, které tehdy bylo francouzskou kolonií. Psal o odcizení, vzpouře, strachu ze samoty a absurdnosti života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhrobní kámen Alberta Camuse | Foto: licence GNU Free Documentation License, verze 1.2

"Slavný člověk, to je někdo, na jehož křestním jménu nezáleží. Jména všech ostatních jsou důležitá."

Tak prý Albert Camus reagoval na slávu, kterou mu přinesla jeho díla: eseje, k nejznámějším patří Mýtus o Sisyfovi a Člověk revoltující, romány jako Cizinec, Mor nebo Pád, dramata Caligula, Nedorozumění či Stav obležení i povídky.

Camus pocházel z chudých poměrů. Narodil se v alžírském Mondovi. Otce prakticky nepoznal, ten záhy padl ve světové válce. Domácnost řídila pevnou rukou babička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sté výročí narození spisovatele Alberta Camuse připomněla redaktorka Helena Berková

Překladatelka Anežka Charvátová shrnuje, co pro Camuse znamenalo tehdy koloniální Alžírsko:

„Bylo pro jeho tvorbu naprosto zásadní především proto, že celý život trpěl tím, že je vykořeněn. Že není doma ani v Alžíru, ani ve Francii. Ten pocit vykořeněnosti, cizosti je zásadní pro celou jeho tvorbu a je způsoben právě tím, že se narodil v Alžíru,“ vysvětluje.

V říjnu 1957 se 43letý Camus dozvěděl, že dostal Nobelovu cenu za literaturu. Byl prý tehdy zrovna na večeři s přítelkyní. Do deníku si zapsal: „17. října 1957 - Nobel. Divný pocit nesmírného tlaku a smutku.“

A proč číst Camuse? „Zásadní prvek je jeho humanismus. Camus dokázal v Mýtu o Sisyfovi napsat věty, které, když si je člověk jednou přečte, už nemůže nikdy zapomenout. Lze se nějakým způsobem vyrovnávat s absurditou, cizostí okolní existence. Ve chvíli, kdy si ji uvědomíme, proti ní můžeme něco aktivně dělat,“ říká Charvátová.

Albert Camus, levičák, který kritizoval komunismus, nevěřící, který se zajímal o Boha, muž, který znal ženy, strach i pochyby, zemřel při autonehodě v lednu 1960. Poslední Vánoce strávil s rodinou a přáteli v Provence.

Helena Berková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme