Překazil na 300 akcí CIA. Teď o českém špionovi z éry studené války vychází kniha

Ambiciózní muž, který podepsal smlouvu s ďáblem. I to by mohl být Karel Köcher. Tento český agent se infiltroval v sedmdesátých letech do amerických zpravodajských služeb. A do Prahy a Moskvy pak posílal tajné materiály. Dodnes žije v Česku. Z rozhovorů s ním právě vyšla kniha Český krtek v CIA. Sepsal ji novinář Vladimír Ševela.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní muzeum špionáže ve Washingtonu

Mezinárodní muzeum špionáže ve Washingtonu | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

„Vypracoval jsem vypracoval plán, který jsem předložil pražské centrále. Byl to plán, že budu studovat na jedné z těch superelitních škol, tam vyniknu, pak už to půjde samo,“ popisoval v roce 2007 v České televizi komunistický agent Karel Köcher svůj plán dostat se do CIA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vychází kniha Český krtek v CIA. Popisuje příběh komunistického agenta v USA v době studené války. O knize natáčel Radek Kříž

Svou misi splnil a v roce 1973 do vysněné zpravodajské agentury nastoupil. Podle Radka Schovánka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů šlo o ojedinělý úkaz. „Tehdy se odhadovalo, že shodil asi 300 akcí CIA, vyzradil dost jmen, která pro sovětskou KGB byla velmi důležitá.“

V roce 1984 ho FBI zatkla. Dostal doživotní trest. Krátce po vynesení rozsudku ho Spojené státy vyměnily za sovětského disidenta, který byl odsouzen za špionáž ve prospěch USA. Karel Köcher skončil v osmdesátých letech v Československu v nově založeném Prognostickém ústavu. A dodnes žije ve vile za Prahou.

Tam za ním jezdil i autor knihy Krtek v CIA Vladimír Ševela. Karel Köcher podle něj lituje jen jedné věci: „Že lhal svým přátelům v Americe. On byl člověk, který měl kolem sebe spoustu lidí, možná i díky své velice společenské a krásné ženě, která byla magnetem na lidi.“

Vladimír Ševela napsal podle svých slov reportáž. Mluvil s pamětníky, s bývalými kolegy Karla Köchera z STB. Zajel i do Spojených států, aby nahlédl do spisů FBI.

Podle Radka Schovánka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů je vydání knihy chybou. „Někteří lidé pomáhají hnusným totalitním režimům a mezi tyto lidi patřil i Karel Köcher,“ dodává Ševela.

Kniha o českém špionovi ve Spojených státech vyšla v rámci Velkého knižního čtvrtka.

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme