Příběh Angeliky pokračuje. Autorka věří, že nové osudy slavné zrzky zaujmou i filmaře

Angeliku zná svět hlavně díky filmové podobě, autorka románů Anne Golonová však zůstává v ústraní. Žije v malém bytě ve Versailles, kousek od slavného zámku. Denně píše a věří, že nové osudy Angeliky ještě budou někoho zajímat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatelka Anne Golonová

Spisovatelka Anne Golonová | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

„Znám film Angelika, markýza Andělů a také vím, že filmy vznikly podle románů Anne Golonové, což asi není tak všeobecně známé. Film tady ale znají všichni, hlavně ten romány proslavil,“ říká 40letý učitel z pařížského předměstí a potvrzuje, že postava Angeliky si i díky filmovému zpracování žije vlastním životem a o její autorce se moc neví.

Angelika vznikla podle spisovatelky Anny Golonové před mnoha desítkami let:

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorka Angeliky píše denně. Ve svém bytě nedaleko Versailles přivítala zpravodaje Jana Šmída

„Už vlastně sama ani nevím, kdy jsem dostala ten nápad. Rozhodla jsem se napsat příběh jedné ženy. Tu postavu jsem měla tak rozmyšlenou, že jsem věděla, že nezůstane u jedné knihy. Pokud se nemýlím, tak jsem napsala třináct svazků.“

„Když se na knihy dívám z odstupu, tak jsem několikrát překročila určité tabu a jen si tak říkám, kdy mi vytknou, že jsem v řadě případů nebyla takzvaně politicky korektní. Je určitou ironií, že jsem první knihu vydala v němčině, Francouzi na ni nebyli připraveni," říká 93letá Anne Golonová, která žije v malém bytě ve Versailles, jen kousek od slavného zámku.

Píše každý den

Poslední rok strávila hodně času v nemocnici, už se hůř pohybuje, ale stále ji to myslí. A stále má chuť do života.

„Píšu každý den, celý život. I v době, kdyby byly děti nemocné. Nemám žádný zvláštní režim, že bych psala jenom ráno. Sednu za stůl, kdykoli se cítím dobře – ráno, odpoledne, je mi to jedno. Ale píšu stále rukou a moje dcera to přepisuje. Teď jsem měla trochu potíže, tak jsem tempo zvolnila. Ale kdykoli mi to zdraví dovolí, tak znovu utíkám do svých románů.“

Spisovatelka Anne Golonová | Foto: Jan Šmíd

Prahu miluje, Peyrac do ní ale jezdit nemá

Před osmi lety se byla Anne Golonová podívat v Praze na muzikálu Angelika a byla nadšená. Lidé zase byli nadšeni z ní. Několik hodin podepisovala v knihkupectví své knihy.

Za žádnou cenu ale nechtěla prozradit, proč se v jednom z jejích románů objevilo varování na adresu Peyraka, aby nejezdil do Prahy. Přitom spisovatelka Prahu miluje. Cítila se tu vždy dobře a jejím knížkám se v České republice mimořádně daří.

Spisovatelka Anne Golonová se zpravodajem Janem Šmídem | Foto: Jan Šmíd

Do Prahy měla znovu přijet v únoru příštího roku, zdravotní stav jí to zřejmě nedovolí. Humor však neztrácí.

„Chci psát ještě dlouho, takže nějaký román určitě napíšu. Myslím, že tu budu pořád. Někde jsem slyšela, že prý lidé umírají, tak nevím. Angeliku neopustím, dnes už je jiná. Je jí 45 let a má šest dětí. Třeba bude ještě její život někoho zajímat. Sama ale vím, že lidi nejvíce zajímá její mládí,“ dodává.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme