Rozpravy snílků z jiných dob

Vnímají poezii jako nemoc? Dostali se někteří z nich k poezii přes hudbu? Vědí, co je největší problém poezie? Považují se za zavedené autory? Cítí s některými současnými autory básnickou spřízněnost? Funguje pro ně pojem „zlatá devadesátá“? A vědí, jak blízko a jak daleko je z Ostravy? Na tyto a další otázky studentů Filozofické fakulty UK odpovídají básníci devadesátých let v knize Petra Šrámka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Šrámek a kol. - Pod cizím nebem bloudili jsme spolu

Petr Šrámek a kol. - Pod cizím nebem bloudili jsme spolu | Foto: Press kit
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozpravy snílků z jiných dob

Kam došli jste kdo? V záři hvězd
Pod cizím nebem bloudili jsme spolu,
snílkové z jiných dob.

Jejich specifikaci vystihuje Petr Halmay, i proto snad vybrali část jeho verše k názvu knihy. Pod cizím nebem bloudili jsme spolu jsou rozpravy nejen o metodě, ale i o tvorbě, životě a postoji.
Jedná se o krátké rozhovory, jejichž otázky kladli ti nejpovolanější, sečtělí, diskusi náklonní studenti bohemistiky, estetiky a muzikologie. Připravili se na jednotlivé autory a otázky tedy nejsou unisexově anonymní, nýbrž osobní. V ohledu poezie snad až intimní.

Velkým kladem rozprav je jejich přístupnost. Nejsou ryze intelektuální četbou pro zasvěcené, jedná se o sondu, přiblížení a uchopení tvorby.
Deset oslovených autorů reprezentuje jistý vzorek doby. Všichni narozeni v rozmezí let 1958–1975. Někteří dávno zavedení, jiní s prvotinami vydanými až po roce 2000. (Štěpánu Noskovi vyšla v roce 2003 prvotina Negativ.) Kromě něj hovoří i již zmíněný Petr Halmay, Vít Kremlička, Petr Borkovec, Božena Správcová, Pavel Kolmačka, Bogdan Trojak, Jaromír Typlt, Miloš Doležal a Petr Hruška. Jmenovaní vyprávějí o svých postojích, tvorbě i vlastním vidění světa. Přičemž jsou tázáni kolektivem. Odpovídají na otázky, fundovaně a bezprostředně.

Petr Hruška | Foto: archiv

Všichni se příznačně liší v pohledu na devadesátá léta a reflektují literární vývoj posledních deseti let dvacátého století. Kniha je proto vyváženým prozaickým dílem, které netíhne k pseudointelektuální rovině, není příručkou ani adorací. Je nadčasová, plná kontrastů, které nenásilně představují kulturu uplynulé dekády včetně kritických pohledů samotných básníků.
Petr Šrámek a tazatelé nepředhazují čtenáři kus neuchopitelného akademického textu, zpřístupňují českou poezii. Kniha je nadto doplněna i o unikátní sérii fotografických portrétů Michaela Čtveráčka.
¨

Pod cizím nebem bloudili jsme spolu, verše nejistot, otázek a přítomnosti. Citlivé a tvrdě pravdivé zároveň. Blízce přítomné, nenasytně popouzející k hltavosti, stejně jako rozpravy. Otevřené a krásné, vyvolávají pocit nutného bloudění, pod tímto nebem.

Barbora Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme