Ruské úřady navrhly zařadit Bhagavádgítu na seznam extremistické literatury
Zásady hinduismu nepatří v Rusku mezi otázky, o kterých by se diskutovalo v celonárodních médiích právě každý den. Přesto se v poslední době skloňují nebývale často. Ruské úřady totiž navrhly zařadit jednu z nejposvátnějších hinduistických knih na seznam zakázané extremistické literatury, například po bok Hitlerova Mein Kampfu. Soud žádost prokuratury zamítl, i tak si ale Moskva vysloužila v Indii tvrdou kritiku a hlasité protesty.
Prokuratura v sibiřském městě Tomsk žádala soud, aby přidal jeden z nejposvátnějších textů hinduismu - Bhagavádgítu - na seznam extremistické literatury, který v současnosti čítá víc než 1.000 titulů včetně Hitlerova Mein Kampfu, knih rozšiřovaných Svědky Jehovovy nebo hnutím Scientologů.
Důvodem byl ruský překlad posvátné knihy, který podle úřadů propaguje sociální spory a nenávist vůči nevěřícím. Žádost vyvolala v Indii rozhořčenou reakci. Tamní ministerstvo zahraničí označilo postup ruských úřadů za absurdní.
Kontroverzní je předmluva
Ruská diplomacie pak ve snaze uklidnit roztržku zdůraznila, že prokuratura necílila na posvátnou knihu hinduistů jako takovou, ale na kontroverzní předmluvu, kterou v roce 1968 napsal zakladatel hnutí Haré Krišna a která byla do ruštiny, podle úřadů ne právě zdařile, přeložena v roce 1984.
Soud v Tomsku ale žádost úřadů zamítnul, což s úlevou přijala řada hinduistických věřících žijících v Rusku.
Aktivisté bojující za lidská práva varují, že úřady v ruských regionech v posledních letech mnohdy zneužívaly nejasné formulace zákona proti extremismu, a snažily se tak zakročit proti náboženským skupinám, jejichž vliv s nelibostí pozoruje dominantní ortodoxní církev.
V minulých letech se po podobných soudních sporech seznam zakázané literatury v Rusku rozrostl na více než tisíc položek. Jejich vlastnictví je považováno ruským zákonem za trestný čin.