Sdružení Litera vyhlásilo 11. ročník knižních cen Magnesia Litera

Ceny Magnesia Litera budou vyhlášeny až počátkem dubna, už teď ale mohou lidé na internetu hlasovat v kategorii čtenářsky nejoblíbenějších děl. A pořadatelé z občanského sdružení Litera se mezitím probírají přihláškami do letošní soutěže a bilancují minulý ročník. Zejména to, jaký efekt měly loňské ceny na prodej vyznamenaných knih.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magnesia Litera – knihy desetiletí | Foto: Nakladatelství Paseka, nakladatelství Host

Letošní laureáty Magnesie Litery budou pořadatelé vybírat minimálně z 325 přihlášených.

„Přihlašování knih je spíše servis pro porotce. Pokud si porotci zjistí, že některá kniha, o které vědí, že byla dobrá, není mezi přihlášenými, tak si o ni mohou zažádat,“ říká Pavel Mandys se sdružení Litera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl Pavel Mandys ze sdružení Litera

Trendem posledních tří čtyř let je podle něj počet přihlášených v kategorii kniha pro děti a mládež: „Svědčí to o tom, že původní česká tvorba pro děti je čím dál pestřejší a početnější.“

Knihy procházejí dvojím kolem hlasování. V prvním kole zasedá pětičlenná odborná porota v každé kategorii. V druhém kole hlasují tyto poroty znovu, ale tajně, každý sám za sebe a vybírají knihy ve své kategorii.

Hlavní kategorie Kniha roku vzejde z nominací všech tvůrčích kategorií. V hlavní kategorii hlasuje třísetčlenný sbor hlasujících. „Jsou to lidé z knižní branže - od univerzitních profesorů až po knihkupce a knihovníky,“ doplňuje Pavel Mandys.

Výsledky se často promítají do prodeje oceněných knih. V případě loňské vítězné knihy – romanu Jana Balabána ‚Zeptej se táty‘ se prodej po vyhlášení nominací a výsledků zdvojnásobil.

„Z původních zhruba 8 tisíc výtisků, což samo o sobě je slušné číslo, se ještě navíc prodalo dalších 10 tisíc, což je za hranicí českého bestselleru,“ dodává Pavel Mandys.

Nominovaní autoři budou mít možnost představit své knihy na čtyřech veřejných autorských čteních, která se budou konat každé březnové úterý počínaje 6. březnem v Knihovně Václava Havla v pražské Galerii Montmartre v Řetězové ulici.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme