Simona Monyová, spisovatelka a výjimečná žena

Za tragických okolností zemřela tento týden spisovatelka Simona Monyová. Bylo jí čtyřiačtyřicet let. Známá autorka ženských románů byla v noci na čtvrtek ubodána ve svém domě v Brně. Podezřelým z vraždy je její manžel. Zatím leží ve vážném stavu v nemocnici. Policie by ho měla vyslechnout v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům, kde spisovatelka Simona Monyová bydlela | Zdroj: ČTK

Mimořádně půvabná žena plná energie - tak popisují Simonu Monyovou přátelé a známí. Mezi nimi i redaktorka brněnského studia Českého rozhlasu Marcela Vandrová.

„Ztělesňovala to všechno, co by si možná člověk přál: mladá, krásná, úspěšná. Myslím, že i její manželství bylo zpočátku velmi krásné, radovala se ze svého třetího syna a byla to neuvěřitelně pohodová, krásná ženská. I vnitřně krásná,“ vzpomíná Marcela Vandrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Dluhoschové o životě a díle spisovatelky Simony Monyové

Jak dále Vanrová konstatuje, tušila, že se v jejím vztahu děje v poslední době něco nedobrého, ale nikdy by si nepomyslela, jaký osud ji potká.

Svědectví vyplouvají na povrch

Po smrti Monyové vycházejí najevo svědectví z jejího blízkého okolí. Podle nich druhý manžel Boris Ingr ženu dlouhodobě týral. Spisovatelka ale své smutky do světa nevykřikovala. O domácím násilí psala i ve svých knihách. Že je sama jeho obětí, tušil jen málokdo.

Simona Monyová napsala, zprodukovala a vydala 29 knih, vychovala tři syny a postavila dva domy. „Byla to neuvěřitelná ženská,“ hodnotí vitalitu spisovatelky rodinný přítel, brněnský fotograf, Jef Kratochvil

Brněnská spisovatelka Simona Monyová společně s Marcelou Vandrovou představily autorčinu poslední knihu a poté následovala autogramiáda. | Foto: Alena Podlucká

Podle literárního vědce Miroslava Balaštíka patřila tato autorka ke špičce naší současné ženské literatury.
Její knihy bývaly mezi nejprodávanějšími tituly.

Jen namátkou: Střípky z ložnic, Kudlanka bezbožná, Tchyně a uzený. Právě podle naposledy zmiňovaného románu natočila Česká televize úspěšný film, který mimořádně zreprízuje.

„Byla tou ženskou spisovatelkou v nejlepším slova smyslu. Nemyslím to rozhodně vůbec pejorativně. Ona věděla, co dělá. Věděla, jaké je její publikum. Její díla byla mimořádně silně psychologicky propracována a v tom byla její velká deviza,“ vysvětluje hodnotu jejího díla Miroslav Balaštík.

Názvy první a poslední knihy Simony Monyové jako by sklenuly i tragický oblouk jejího života: první se jmenovala Osud mě má rád a poslední Srdceboly.

Pavla Dluhoschová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme