Simpsonovi: Simpsoráma

Žlutý svět městečka Springfield i po 20 letech neustále otevírá své brány, aby pobavil a případně lehce připomněl důležitost rodinných vztahů. A vlastně ještě sdělil, že nesnášíme Flanderse, holdujeme pivu a měli bychom číst komiksy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka komiksu Simpsonovi: Simpsoráma | Foto: Nakladatelství Crew

Zatímco v kinech James Cameron aktuálně dokazuje, že modrá je nejen dobrá, ale přímo výborná, na pultech knihkupectví se rozvaluje nová kniha s komiksovými povídkami žluté rodinky Simpsonových. Jedny z celosvětově nejznámějších animovaných postaviček tedy mají připravenou další salvu potrhlých dobrodružství. A ještě se hodí dodat informaci, že Simpsoráma vyšla v originále během roku 1996. Což byla doba, kdy sedmou řadou začínala zlatá éra seriálu, v níž byl v podstatě každý díl přeplněn neuvěřitelným množstvím luxusních gagů. Minimálně u fanoušků by to tedy měl být důvod k obrovské radosti, že dostávají do rukou příběhy z nejvtipnějšího období.

Jenže bohužel není všechno vtipné, co se žlutí. Silné náznaky slabých míst se objevovaly již v Čarodějnickém speciálu, přesto si tradiční série, do níž spadá i nejnovější Simpsoráma, udržovala hladinku humoru v konstantním nadprůměru. Nemá cenu to dlouze zamlouvat, tentokrát se autoři zkrátka ponořili o něco hlouběji.

Základní rozložení přitom zůstalo totožné. Kniha se opět skládá ze čtyř hlavních příběhů delšího rozsahu a čtveřice kratších povídek, jejichž hrdiny jsou většinou alternativní springfieldské figurky. Dozvíte se, jaké to je, když se Simpsonovi nastěhují do biosféry a musí tu přežívat s Flandersovými, jak se Homer zachová, když se stane ředitelem pivovaru Duff, nebo kouknete na nového superhrdinu, s nímž Bart prorazí jako komiksový tvůrce. A k tomu ještě uvidíte například Jimba Jonese terorizovat okolí nebo ředitele Skinnera během války ve Vietnamu.

Všechny příběhy jsou zbrusu nové a některé i velmi příjemné. Stále se však rozprostírají na nedostatečném prostoru. Různorodí scenáristé mají velice striktní podmínky na počet stran, a tak se nemohou pořádně rozepsat a vytvořit plynulejší vyprávěcí tempo. V okamžiku, kdy se nahodí ústřední zápletka, se musí v podstatě už zase končit, takže závěry působí příliš nahodile. Z předešlých simpsonovských knih jsme si na toto sice již mohli navyknout, přesto to pořád trochu zamrzí. Jeden nebo dva pořádné fláky by rozhodně působily důstojněji.

Čtyři kraťasy jsou navíc regulérně slabé. Jde v nich pouze o to, že se objeví nové prostředí (džungle, sraz sběratelů nebo westernové městečko), v němž se chvíli klábosí a pak se s mizernou pointou zase přejde do normálu. Taková plytkost u pohyblivých Simpsonů nebývala zvykem a nutno podotknout, že v komiksové podobě je dost otravná. Obdobně jsou na tom i všemožné bonusy, které byly poprvé použity ve zmiňovaném Čarodějnickém speciálu. Místní reklamy mají bohužel faktor zábavnosti na tak nízké úrovni, že nad nimi téměř vítězí i prezentace pracích prášků.

A jelikož kadence vtípků, tedy ta nejpodstatnější simpsonovská esence, lehce pokulhává také v hlavních příbězích, je jasné, že Simpsoráma se nad průměr tentokrát nevyšplhá. Springfieldské obyvatelstvo má štěstí, že fanoušci díky desítkám hodin strávených před televizní obrazovkou nedají na žluťásky dopustit. Jestli si ale budou neustále dopřávat i doplněk v podobě komiksu, jehož zábavnost má prozatím klesající tendenci, to už je otázkou.

Simpsonovi: Simpsoráma, scénář Todd J. Greenwald, Scott Gimple, Rob Hammersley, Barry Dutter, W. E. Holliday, Jon Aibel, Glenn Berger, Gary Glasberg, Jeff Rosenthal, Scott Shaw, kresba Shaun Cashman, Chris Roman, Phil Ortiz, Scott Shaw, Eric Moxcey, Luis Escobar, Stephanie Gladden, překlad Petr Zenkl, nakladatelství Crew, 2009, 128 s.

Martin Čuřík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme