Spisovatelce Salivarové, dobré duši české exilové literatury, je 80 roků

Zdena Salivarová dnes oslaví 80. narozeniny, Spisovatelka, překladatelka a scenáristka vešla do dějin české literatury hlavně jako organizátorka a redaktorka torontského nakladatelství Sixty-Eight Publishers. V dobách československé normalizace v něm postupně vyšlo přes 220 titulů české a slovenské exilové a samizdatové literatury.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Škvorecký a Zdena Salivarová

Josef Škvorecký a Zdena Salivarová | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

S manželem, spisovatelem Josefem Škvoreckým, založili nakladatelství v roce 1971. V Kanadě zůstali po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, která ukončila Pražské jaro.

Při práci nad díly jiných autorů Zdeně Salivarové na vlastní tvorbu mnoho času nezbývalo. Nejznámější z ní je román Honzlová, ve kterém představila ženu, která se střetne s totalitním režimem. Vyšla jí také novela Nebe, peklo, ráj a Samožerbuch, který napsala se svým mužem jako zprávu o vlastním nakladatelství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdenu Salivarovou a jejího manžela Josefa Škvoreckého připomněl v reportáži Jaroslav Skalický

„Ta řeč se úžasně vyvinula a já mám mindrák, že tak neumím mluvit, protože v tom mém podniku to bylo natiskni, udělej… Když píšu, lovím výrazy, a chystám se, že sem do toho Československa musím jet, abych jako houba nasála řeč, vždyť já jsem v té Kanadě jako trosečník.“

Osudy několika generací českého exilu sepsala do románu Hnůj země. Vznikl krátce po její trpké zkušenosti s objevením jejího jména na divokých seznamech údajných spolupracovníků a agentů StB.

„Bohužel jsem byla vtlačena do takového kouta, že jsem jim nějakou tu kravinu podepsala. Pak jsem to Josefovi řekla, on říkal, že jsem udělala blbost a měla jsem víc vzdorovat. Jenomže vzdorujte, když máte spisovatele v průšvihu, bratra v Jáchymově na deset let, otce v Americe, a teď je chcete všechny chránit,“ vzpomíná Zdena Salivarová.

„Ale já jsem švejkovala, dělala jsem ze sebe vola, zas tak moc jsem se nevymáchala, jak z toho dělají. To byly tři, čtyři schůzky na kávě s nějakým fízlem, a pak mi dali pokoj, protože poznali, že ze mě nevytlučou nic.“

Zdena Salivarová před soudem své jméno obhájila. Městský soud v Praze rozhodl, že nebyla, a to v žádné kategorii, tajným spolupracovníkem StB a v registru svazků StB byla vedena neprávem.

Hádky o drobky

Josef Škvorecký byl pro Zdenu Salivarovou celoživotní inspirací, mimo jiné spolu psali detektivky. Určitě spolu prožili zajímavý život.

„Pořád se hádáme, jdeme si na nervy, už jsme staří. Hádáme se o blbosti, třeba že on drobí, vylívá kafe, nosí moc plné nádoby a pak mu to z toho kape, bryndá si na kravatu. To mě zlobí,“ usmívala se před několika lety Zdena Salivarová.

Roku 1990 byli společně poctěni Řádem bílého lva za zásluhy o českou literaturu ve světě. Loni Josef Škvorecký zemřel.

Jaroslav Skalický, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme