Státní ceny v kultuře získají Wernisch, Šmok, Wittlich nebo Přikryl

Státní cenu za umělecký přínos letos získají básník Ivan Wernisch, choreograf Pavel Šmok nebo romanista Vladimír Mikeš. Ceny za literaturu, překladatelské dílo i přínos v oblasti divadla, výtvarného umění, hudby a architektury uděluje ministerstvo kultury od roku 1995, a to u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Wernisch | Foto: Jiří Šamánek

„Ivan Wernisch je někdy možná líčen jako jakýsi líný pavouk, ale když pak přehlédnete to jeho dílo v průběhu desetiletí, tak jeho rozsah a kvalita jsou úctyhodné,“ říká předseda poroty Josef Chuchma.

Letos sedmdesátiletý Ivan Wernisch pracuje v antikvariátu Ztichlá klika, působí jako editor, píše knížky pro děti a známé jsou jeho sbírky Král neviňátek, Kudlmudl, Prasinec. Podle odborníků je inspirovaný expresionismem a dadaismem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O laureátech na státní cenu za umělecký přínos natáčela reportérka Michaela Vetešková

„I když moje první osobní setkání s Ivanem Wernischem bylo, a je to pro jeho tvorbu docela příznačné, když jsem se kdysi jako student střední průmyslové školy dostal díky kamarádovi v jazzové sekci k jeho textům, které spočívaly v tom, že on z nějakého sonetu vyškrtával slova, která mu přišla zbytečná,“ popisuje zkušenost Chuchma.

„Najednou jste zjistil, že tou redukcí tam pořád zůstává ten význam. A ve sborníku, který vyšel k letošním sedmdesátinám Ivana, tak on o tom hovoří, že sám podobně tvoří. Že mnohem víc škrtá, než píše a že se snaží ty své texty oholit na maximální možnou míru. V tom je mi Ivan sympatický,“ dodává Chuchma.

Muž několika profesí a navíc mnoha pseudonymů, píše například pod jmény Marsel Drevo, Lucie Tejkalová, spolu s oceněním získává také diplom a šek na tři sta tisíc korun. Stejnou odměnu dostane spolu s ním i dalších pět osobností české kultury.

Cenu za překladatelské dílo dostane romanista Vladimír Mikeš. Přeložil například Moliéra nebo Ionesca.

Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla dostane choreograf, zakladatel Komorního baletu a profesor pražské AMU Pavel Šmok.

V oblasti hudby získá cenu klavíristka a pedagožka Zuzana Růžičková. Porota pro oblast výtvarného umění vybrala historika umění, odborníka na secesi Petra Wittlicha a za přínos architektuře bude oceněn Emil Přikryl.

Michaela Vetešková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme