Sté narozeniny Františka Hrubína připomene čtení v podání Luďka Munzara

Romance pro křídlovku, Chléb s ocelí či Srpnová neděle, to je jen zlomek děl, která vznikla z pera básníka a spisovatele Františka Hrubína. Dnes by tento významný český autor oslavil sté narozeniny. Na jeho počest připravil herec a Hrubínův dobrý přítel Luděk Munzar pár inscenovaných pořadů v Divadle Viola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Hrubín | Foto: sechtl-vosecek.ucw.cz

Nápad udělat pořad o Františku Hrubínovi ke stému výročí jeho narození se urodil v hlavě redaktora Českého rozhlasu Leonardo Roberta Tamchyny, který s ním přišel právě za Luďkem Munzarem. Herec a velký přítel Hrubína okamžitě souhlasil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luděk Munzar zavzpomínal na velkého básníka Františka Hrubína společně s redaktorkou Zuzanou Filípkovou

„Já se ve vzpomínkách vracím každý večer před spaním ne k tomu, co budu říkat, ale k tomu, co jsem s Františkem zažil,“ říká Luděk Munzar, který s poezií Františka Hrubína už své zkušenosti v Divadle Viola z minulosti má.

K narozeninám svému zesnulému příteli věnoval nově koncipovaný pořad Obleču se do hvězd, který spolu s Robertem Tamchynou poprvé realizovali 14. září. První repríza návštěvníky Violy čeká dnes večer, tedy přesně v den, kdy se Hrubín narodil.

„Ode mě je to opravdu vzdání úcty člověku, kterého jsem měl rád, kterého jsem znal, se kterým se měl tu čest mnoho let pobývat a dokonce mi nabídnul tykání, co bylo ze začátku velice obtížné. Když pak vyšla Romance pro křídlovku, tak už jsme se s Františkem dobře znali,“ připomíná Luděk Munzar.

Sympatický, tichý, pokorný člověk

Františka Hrubína poznal na konci 50. let jako čerstvý absolvent DAMU v Národním divadle v Praze při inscenování Srpnové neděle. Vzpomíná na něj jako na sympatického, tichého a pokorného člověka, kterého si velmi vážil. Silné přátelské pouto se po léta upevňovalo.

Oba muži si sdělovali ty nejintimnější věci. Například Luděk Munzar je asi jediný žijící, který ví, kdo byla Tonka z Romance pro křídlovku. Paní Hrubínové to prý nikdy neřekl. Důležité pro oba byl i fakt, že oba pocházeli z venkova:

František Hrubín | Foto: Archiv

„I když byl o generaci starší, tak mi dal obrovský dar, že mě vzal s sebou po stopách zpátky do svého klukovství, a my jsme najednou zjišťovali obrovskou řadu shodných pocitů, stavů, situací. Když jsme si už pak tykali, tak mi říkal: Oni to neradi slyší, ale kdo něco v kumštu dokázal, vždycky byl venkova.“

Kdo jiný než Luděk Munzar může předčítat z poezie Františka Hrubína. Kromě toho, že, jak sám říká, dobře rozumí tomu, co jeho přítel psaním vyjadřoval, přidá v komponovaném pořadu v Divadle Viola své vlastní vzpomínky na tohoto slavného českého básníka.

Obleču se do hvězd ale není repertoárové představení a můžete ho vidět nejspíš už jen dnes, jednou v říjnu a v listopadu. Zazní úryvky například z Romance pro křídlovku nebo Černé denice.

Martin Hromádka, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme