Stěhování obchodu falešného vrchního. Knihkupectví Fišer končí v Kaprově ulici po 83 letech

Prostory prodejny knih v pražské Kaprově ulici proslulé také díky filmu Vrchní, prchni! se na Štědrý den definitivně uzavřou, protože jí v domě vyprší nájemní smlouva. Obchod s knihami zde fungoval od roku 1933. S knihkupectvím Fišer se ve středu přišly rozloučit desítky jeho příznivců i autorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Štědrém dnu už v Kaprově ulici knížku nekoupíte | Foto: Filip Jandourek

„Chtěli jsme, aby se zde lidé neorganizovaně sešli, zavzpomínali si, podali si ruce a popřáli krásné svátky. Uzavření bereme jako impulz k tomu vytvořit něco nového. Knihkupectví chceme po rekonstrukci otevřít v září 2017 v nájmu Prahy 1 v Rybné ulici, kde by měla v suterénu vzniknout i literární kavárna,“ řekla majitelka knihkupectví Fišer Anna Rezková Horáčková.

Příchozí dostali vánoční dárek v podobě knihy z nakladatelství Paseka a vyslechli si proslov literárního historika a kritika, pedagoga Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martina C. Putny.

Putna přečetl 21. kapitolu z Lukášova evangelia s názvem Znamení času a poté zdůraznil, že knihkupectví nejsou jen regály, knihy a do jisté míry i knihkupci, ale některá knihkupectví mohou být něčím jako bytostí se svou duší.

„To je průser, že zde končí toto knihkupectví,“ prohlásil Putna v emotivním projevu. Knihkupectví Fišer označil za „podstatnou část české kultury 20. století a místo, kde se lidé snažili hledat pravdu“.

Rozloučit se s knihkupectvím přišel i Martin C. Putna | Foto: Filip Jandourek

„Je průser, že zde končí toto knihkupectví,“ řekl Martin C. Putna v emotivním projevu

Do zcela zaplněného knihkupectví se přišla rozloučit se svým prvním pracovním místem i dlouholetá knihkupkyně Karolína Horešovská. Na místě vzpomínala na revoluční chvíle roku 1989, kdy se mohly začít oficiálně prodávat do té doby zakázané knihy.

„Na podzim 1989 jsme do knihkupectví Fišer dostali zásilku knih z vydavatelství 68Publisher, protože se Bohoušek (Fišer) znal s Josefem Škvoreckým. A lidé byli u vytržení z necenzurovaného Švejka, který stál asi 300 korun, což tehdy byl desetinásobek běžné ceny knihy. Stáli fronty a kupovali jak diví Škvoreckého, Škutinu, Klímu... Taková symbióza mezi knihkupcem a zákazníkem už pak nikdy nebyla. Lidé byli nadšení, že můžou číst zakázané autory,“ uvedla Horešovská.

Bytové družstvo Rovnost dalo před knihkupectvím Fišer přednost jinému investorovi, který chce prostory zrekonstruovat a udělat zde moderní literární kavárnu. Investor, který si přeje zůstat v utajení, dříve v domě, kde sídlí knihkupectví Fišer, údajně vyrůstal.

„Záměr nového nájemce se stále měnil, jde přitom o člověka, který není z literárního oboru, ale družstvo by zde knihkupectví chtělo mít nějakým způsobem zachováno,“ sdělila Horáčková.

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici funguje od roku 1933, kdy ho založil nakladatel Josef Hokr. Jeho strategická poloha poblíž Filozofické fakulty UK z něj učinila oblíbené centrum studentů a milovníků náročné literatury.

Koupit jste si mohli i Mistra a Markétku | Foto: Filip Jandourek

Po revoluci Bohumil Fišer podnik odkoupil. Zemřel v roce 2007. V roce 2008 se stal nájemníkem v Knihkupectví Fišer nakladatel Ladislav Horáček a knihkupectví se zároveň stalo reprezentační prodejnou nakladatelství Paseka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme