Střední generace Čechů přestává číst, knihy ale nejvíc nakupuje

Lidé ve věku 25 až 55 let přestávají číst, za to víc knihy nakupují. Uvádějí to nejnovější výzkumy Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. I když stále patříme spolu se státy Skandinávie k nejnáruživějším čtenářům v Evropě, lidé ve věku 25 až 55 let už nečtou tolik, co například před pěti lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze začíná 17. mezinárodní festival Svět knihy. | Foto: Filip Jandourek

„Je to pravda, v rámci objektivity musím říct, že ta čísla, která nám z toho vycházejí a jsou srovnatelná s tím, jak se to měří jinde, tak nás řadí na špici evropského čtenářství společně se skandinávskými a baltskými zeměmi,“ upozorňuje Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Právě on od roku 2007 vede vůbec jediné průzkumy o tom, jak a co Češi čtou.

„To je vůbec první výzkum v České republice, který se věnuje tomu, jak Češi čtou. Největší propad se ukázal právě na švu 25. roku, tedy střední generace. Ta se od posledního průzkumu velmi propadla.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Střední generace Čechů přestává číst. Příspěvek Michaely Veteškové

Posledním průzkumem profesor Trávníček myslí ten z roku 2007, který dokazuje, jak málo v posledních třech letech střední generace Čechů čte. Na druhé straně ale nejvíc knihy nakupuje. A to v klasických knihkupectví.

„Ta sortimentová knihkupectví jsou pořád hegemonem, v tom jsme myslím daleko konzervativnější, než je třeba západní populace,“ poznamenává dále Jiří Trávniček.

Průzkumy také uvádějí, že Češi nejraději čtou oddechovou beletrii. I když střední generace má raději odbornou literaturu.

V Česku existuje ještě jeden unikátní jev: velmi rádi kupujeme knížky jako dárky. „To jinde také není, u nás se to pořád pěstuje jako takový kulturní zvyk.“

Mladí lidé do 25 let knihy kupují nejméně, nejvíce si je ale chodí půjčovat do knihoven a nejstálejšími čtenáři jsou senioři, uvádějí také průzkumy o tom, jak v Česku čteme.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme