Studenti v literární soutěži vysvětlovali, jestli by podepsali Chartu 77

Studenti středních a vysokých škol se v rámci literární soutěže Týdne Charty 77 zamýšleli nad otázkou, zda a z jakého důvodu by podepsali, či nepodepsali Chartu. Sešly se na dvě stovky textů. Autoři tří nejlepších dnes byli oceněni v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chartu 77 připomíná výstava v prostorách Ústavního soudu

Chartu 77 připomíná výstava v prostorách Ústavního soudu | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Dilema ženy, která se musí rychle rozhodnout, jestli podepíše odvážný občanský dokument, podle porotců nejpůsobivěji zpracovala ostravská gymnazistka Markéta Tomášková.

„Nemohu přece zpečetit vše jediným okamžikem. Život je jen jeden, přece bys jej nechtěla strávit ve vězení. – Proboha podívej se na sebe. Takže nakonec i ty sama jako mnoho dalších, jako celé ty masy na prvomájových průvodech, sis během několika vteřin horečného uvažování upekla dokonalou výmluvu i s nádivkou. Sněz ji. Pěkně v rohu místnosti, abys moc nevyčnívala. Uvidí se, jak dlouho tě bude hřát,“ napsala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Pavla Dluhoschová se zajímala o oceněné studentské práce

Všechny tři oceněné práce byly podle porotkyně, novinářky a chartistky Petrušky Šustrové vynikající.

„A já myslím, že to tak obráží, co tenkrát v těch 70. letech probíhalo lidem hlavou. Jestli jo, proč jo, proč ne, jaké je to riziko. A docela mě překvapilo, já bych vlastně čekala od středoškoláků, že budou takoví kurážnější. Ale oni si to představují jako do minula, teď jsou takoví opatrní. Říkají – dneska samozřejmě, ale tenkrát nevím, třeba bych měl rodinu, děti, nemohly by na školu. Je to zajímavé, protože já jsem si myslela, že v tom svobodném prostředí, přece jenom to jsou lidé, kteří vůbec komunismus nikdy nezažili, že budou jako třeba kurážnější. Já jim to nevyčítám, je to jistě dobře, když člověk přemýšlí. Ale možná něco se z té společnosti vytratilo, nebo do ní nepřišlo, od té doby,“ zauvažovala.

Porotě se líbil také text pražského vysokoškoláka Tomáše Urbánka, který námět pojal jako parafrázi hamletovského dilematu. Jednoznačné ano Chartě 77 pak řekla ve své úvaze další z oceněných, Radka Štorkánová z českobudějovického gymnázia.

„Já bych ji podepsala. Z morálního hlediska. Prostě že když jsou lidé nespravedlivě odsuzováni, tak jim pomoct,“ vysvětlila. Zjistila prý, že její kamarádi o Chartě nic nevědí a ani ve škole téma zatím nebrali.

Podle Petra Pánka z pořádajícího portálu Moderní Dějiny učitelé často nemají chuť otevírat choulostivá témata z nedávné minulosti, protože se jich příliš osobně dotýkají. Literární soutěž Týdne Charty 77 tedy možná pro některé účastníky suplovala hodiny dějepisu. Vítězné studentské práce zveřejní Lidové noviny a jsou také na portále moderni-dějiny.cz.

Pavla Dluhoschová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme