Tomáš Zmeškal převzal v Bruselu Cenu EU za literaturu

12 evropských spisovatelů dnes ocenila Evropská komise Cenami Evropské unie za literaturu. Mezi jejími laureáty je i český spisovatel Tomáš Zmeškal, který cenu získal za svou prvotinu Milostný dopis klínovým písmem. Cena je dotovaná částkou 5 tisíc eur a přednostním zařazením do programu překladů Evropské komise pro literární díla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatel Tomáš Zmeškal | Foto: David Čeřovský

Středoškolský učitel a překladatel z angličtiny Tomáš Zmeškal začal psát pro radost v 19 letech. První knížka mu ale vyšla až v jeho 42 letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Zmeškal mluvil o své spisovatelské kariéře ve Večerním Radiožurnálu

„Už před cenou uzavřel můj literární agent 4 kontrakty. Ještě než byla cena vyhlášena, vyšla knížka v Polsku, teď v září také v chorvatštině. Teď je přeložená do holandštiny, tam by měla vyjít na jaře. Také byla ještě před cenou podepsána práva do italštiny.“

Zmeškalovi vyšla už i druhá knížka s názvem Životopis černobílého jehněte. Psaním knih se ale zatím neživí.

Spisovatel Tomáš Zmeškal | Foto: Pavel Novák

„Mám teď malý grant od ministerstva kultury, který mi vyprší v březnu, a potom také ještě teď připravuji kurzy tvůrčího psaní, kde bych sám chtěl učit budoucí adepty literární prózy,“ říká.

„Já jsem začal psát, když mi bylo asi 19. Psal jsem vlastně poměrně dlouho, akorát jsem to nepovažoval za nutné úplně všechno publikovat. Já jsem byl vždycky vášnivý čtenář a potom v určité chvíli mě napadlo, abych to zkusil sám,“ vzpomíná na své spisovatelské začátky Zmeškal.

Evropská komise uděluje ceny už třetí rok. Jejich majitele vybírají národní poroty vždy ze 12 států Unie, kandidátských zemí a Norska, Švýcarska a Lichtenštějnska.

Pavel Novák, mta, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme