Trh s elektronickými knihami roste, ty klasické ale nezmizí

Češi si zvykají číst elektronicky. Měsíčně se u nás prodá až tisíc čteček. A trh se začíná tomuto trendu přizpůsobovat. Důkazem je i dnešní spuštění portálu Ebux.cz. Stojí za ním jedna z největších firem podnikajících na českém trhu - Euromedia group.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

knihovna

knihovna | Foto: Stanislav Peleška

Už teď si ale čtenáři mohou vybírat ze stále větší nabídky elektronických knih. Jejich prodej v Česku od loňska rychle roste. Odhaduje se, že čeští čtenáři si koupili už zhruba 50 tisíc čteček knih a poptávka stále stoupá. Měsíčně se jejich prodej zvyšuje skoro o čtvrtinu. Podle Martina Liperta z portálu eReading.cz se e-knihy prodávají skoro stejně dobře jako ty klasické.

Přehrát

00:00 / 00:00

O elektronických knihách mluvila v Dopoledním Radiožurnálu Alžběta Havlová

„Je tady velká skupina lidí, kteří si už zvykli, kteří je standartně používají a trh to teď dohání a snaží se jim nabídnout legální obsah. Prodává se opravdu hodně čteček, jsou to tisíce měsíčně. Může to být krátkodobý výkyv, ale rozhodně Češi vypadají v této oblasti nadějně,“ myslí si Lipert.

E-knihy stojí většinou o 50 až 60 procent méně než papírové. Ve Spojených státech už u některých velkých prodejců elektronické knihy dokonce v prodeji předstihly klasickou pevnou vazbu.

Na rostoucí poptávku po elektronických knihách reagují i česká nakladatelství. Například eReading nabízí ke stažení už 550 elektronických knih. Nakladatelství Fragment plánuje pro letošní rok každý měsíc vydat v digitální verzi přibližně 20 svých titulů.

Od začátku loňského prosince k vydávání e-knih přistoupilo také nakladatelství Portál. E-knihy začne ke konci května prodávat i internetové knihkupectví Kosmas. Neoluxor se k tomu chystá v dalších měsících. Dnes spuštěný web Ebux.cz nabídne 800 titulů.

Sprej s vůní knihy

Klasické knihy tady ale podle odborníků s námi budou dál. Martin Lipert vidí dvě zásadní nevýhody čteček e-knih. „První je, že nevoní, ale na to už vymysleli sprej, který má vůni knihy, stojí asi 35 dolarů. Druhou nevýhodou je, že se špatně podepisuje od autora.“

Výhod je naopak spousta. Do zhruba 200 gramového zařízení s extra pamětovou kartou se vejde až 20 tisíc knih.

Čtečka Asus DR-900

„Znám elektronické čtenáře, kteří si občas koupí tištěnou knihu, protože má jiné vlastnosti. Chtějí mít artefakt, chtějí se s ní chlubit, půjčovat kamarádům. Na druhou stranu jedou na dovolenou a vědí, že sebou nebudou tahat 10 knih, tyhle světy se budou doplňovat,“ dodává Martin Lipert.

A právě chlubení se obalem knihy chybí u e-knih i spisovateli Petru Šabachovi. Osobně by uvítal, kdyby jeho další knížka vyšla v obou vydáních.

„V konečném důsledku jde o slova, která tam jsou napsaná. Když čtu knížku a je nějak znamenitě výtvarně udělaná, tak stejně výtvarno nevnímám, ale vnímám text. Druhá věc je, že jsem se vždycky rád chlubil a s knížkami v podpaží se rád procházel, aby lidé viděli, že jsem vzdělaný. Když půjdu s tabulkou, tak co? Ale když je tam napsáno Nietzche?“

Igor Maňour, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme