Ústav pro českou literaturu dává na internet digitální lístkovou kartotéku

Na internetu je k dispozici unikátní zdroj pro výzkum nejen české, ale i světové literatury a kultury. Ústav pro českou literaturu AV ČR dokončil digitalizaci lístkové kartotéky Retrospektivní bibliografie české literatury (1775 - 1945).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Databází můžeme nahlédnout do kosmu české literatury a literární kultury,“ vysvětluje ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Janáček.

Zájemci se mohou dozvědět, jak například český tisk přijal první publikace France Kafky či kde a co otiskla Bořena Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O digitální lístkové kartotéce hovoří ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Janáček

Digitální bibliografie je užitečným nástrojem pro odborníky či zájemce o dějiny literatury a kultury v českých zemích. Využít kartotéky však mohou i například studenti ze všech zemí světa, kde se bohemistika nebo středoevropská studia vyučují.

„Ze slovanských filologií jsme, co se týče bádání a výuky, třetí nejfrekventovanější po ruské a polské,“ říká.

Biliografie Ústavu pro českou literaturu patří k největším a nejdostupnějším ve střední Evropě. Na Slovensku, v Polsku, v Německu a v Rakousku sice podobné mají, nepokrývají však tak uceleně celé období moderní kultury.

Nesrovnatelně menší k podobným bibliografiím je v těchto zemích i přístupnost přes internet.

Podle Janáčka je to především díky tomu, že prostřednictvím Akademie věd a Ústavu pro českou literaturu mohl být takto dlouhodobý projekt kontinuálně prováděn a postupnými kroky zdokonalován, a to i v dobách, kdy neprobíhá intenzivní práce.

„U nás ty práce na souboru informací, který teď prostřednictvím internetu dáváme k dispozici, začaly možná už v dobách okupace a prokazatelně kolem roku 1953,“ dodává.

Václav Sochor, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme