Ústecká knihovna naposledy ukáže své největší poklady

Vzácné a kuriózní knihy dnes naposledy uvidí návštěvníci Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. V pondělí knihovnice Zdenka Andree vybrané knihy ukazovala poprvé. Třeba tu vůbec nejstarší, kterou v ústecké knihovně mají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem | Foto: Severočeská vědecká knihovna

„Šachová příručka, italský překlad příručky Španěla Lopeze, který byl ve své době asi nejslavnějším šachistou, prvním neoficiálním mistrem světa v šachu. Kniha je z roku 1854,“ vysvětlila.

Lidé můžou v knihovně vidět nejstarší knihy, které jsou schované ve vitríně, a třeba listovat různými faksimilemi. Mají tu také největší metrovou knihu, ale i nejmenší, která se vejde do krabičky od sirek. Nejtěžší knihou je takzvaný atlas velkého kurfiřta, jehož zdobení a zámky jsou z kovu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na poklady ústecké knihovny se byla podívat také Gabriela Hauptvogelová

„Je to kniha z roku 1661. Tenkrát se nazývala také největší knihou, protože faksimile, kterou tu máme, je poloviční. Skutečná velikost je totiž 170 centimetrů na výšku, rozevřená by měla mít 222 centimetrů a vážit by měla 125 kilogramů. U nás tedy váží pouze 20 kilogramů a na výšku měří okolo 80 centimetrů,“ popisuje knihovnice.

Na návštěvě byl v knihovně i Ondřej Suchý. Nejvíce se mu líbily středověké obrázky a způsob písma. Dokonce se mu povedlo i něco rozluštit. „Mám doma starou bibli ze 17. století, trénoval jsem, takže trochu umím,“ svěřil se.

Poslední možnost vidět knihovnické skvosty nebo rukopisy některých českých spisovatelů mají lidé dnes ve čtyři hodiny odpoledne ve vědecké části knihovny v ulici Velká hradební.

Návštěvníci mohou zalistovat kopiemi středověkých, převážně náboženských knih | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Gabriela Hauptvogelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme