Už ve středověku existovaly ‚komiksy‘. Byly určené těm, kdo neuměli číst

Už ve středověku si lidé prohlíželi komiksy. Většina neuměla číst a církev jim potřebovala názorně přiblížit život a činy svatých. I o tom je nejnovější výstava v pražské Národní knihovně. Nabízí i nové faksimile středověkého rukopisu Život svatého Václava, které vydalo rakouské nakladatelství ADEVA a knihovně je darovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

# Listujeme středověkými rukopisy - doplňující faksimilie | Foto: Adriana Krobová

Zatímco dnes jsou komiksy velmi žádané všemi a jsou hodně módní záležitostí, před pěti stovkami let jimi listovala nejchudší vrstva obyvatelstva.

„Je to tak, že ve středověku málo lidí umělo číst, takže text byl sdělován obrazem. A proto existují obrázkového rukopisy, kterým my dnes říkáme v uvozovkách komiks,“ vysvětluje ředitelka historických fondů Národní knihovny Miroslava Hejnová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě v Národní knihovně informovala redaktorka Michaela Vetešková

Šlo podle ní hlavně o Bible chudých, které byly celé barevné a malované. „Byly nazývány biblia pauperum, protože to nebyli chudí penězi, ale chudí tím, že nebyli vzděláni, takže jim byl text sdělován obrazem,“ říká.

Takovým komiksem byl i rukopis Matyáše Hutského od Křivoklátu, mistra umění malířského v Praze. Roku 1585 ho daroval svému mecenáši arcivévodovi Ferdinandovi II. Tyrolskému. Popisuje život svatého Václava. Má 66 stran a je velký asi jako běžný školní sešit.

„S komiksem to má skutečně něco kresleného, protože se to nachází v knížkách, je to kreslené, barevné. Ale nebylo to vydáváno v tisících kusech, jen v jednom,“ říká jednatel rakouského vydavatelství ADEVA Jan Kocisek.

Originální rukopis je od roku 1936 uložený v Rakouské národní knihovně. S pražskou Národní knihovnou spolupracuje ADEVA už od roku 1988, kdy jí darovalo faksimile Bible Václava IV.

„Tehdejší režim to ještě tajil, ale teď to můžeme říct skutečně s hrdostí, že první kopii faksimile Bible Václava IV. vlastní Národní knihovny,“ potvrzuje Kocisek.

Na samotné výstavě jsou také faksimile Velislavovy bible, nejobsáhlejšího středověkého obrazového rukopisu ve střední Evropě a umělecké kopie Pařížského zlomku Dalimilovy kroniky.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme