V bankovních sejfech se našly nové rukopisy Franze Kafky

Inventura deseti bankovních sejfů v Tel Avivu a ve Švýcarsku odhalila velké množství dokumentů, které patřily Franzi Kafkovi. Jedním z nich je i ručně psaný text velmi známé povídky pražského autora. Uvádí to deník Ha'arec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franz Kafka - 1906 | Foto: Zenodot Verlagsgesellschaft mbH

Úřady z podnětu izraelského soudu otevřely sejfy s pozůstalostí po Kafkově příteli a dalším židovském spisovateli Maxi Brodovi. O písemný odkaz obou mužů totiž vedou právní bitvu dědičky pozůstalosti s izraelským státem.

Brod zdědil Kafkovy písemnosti a po Brodově smrti literární poklad připadl jeho přítelkyni Esther Hoffeové. Po ní vše zdědily její dvě dcery a ty se teď brání snahám státu dostat se ke Kafkovým textům.

Jak píše Haarec čerstvé odhalení rukopisů dokládá, že sestry Hoffeovy nemluvily pravdu, když tvrdily, že už žádné Kafkovy texty nemají. Inventura také vyvolala značné emoce. Sestry Hoffeovy chtěly být u otvírání svých sejfů přítomné, úřady jim to ale nedovolily.

Zástupci izraelského státu tvrdí, že pokud rukopisy neohlídají, sestry Hoffeovy by je mohly prodat do ciziny. Tak jako jejich matka prodala do Německa rukopis Kafkova Procesu.

Břetislav Tureček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme