V Británii vychází dosud neznámá novela Arthura C. Doyla

Ve Velké Británii právě vychází dosud nevydaná novela spisovatele Arthura Conana Doyla. Jedná se o jeho prvotinu z roku 1884, jejíž originální rukopis ztratila britská pošta. Spisovatel text rekonstruoval podle svých vzpomínek, už nikdy ho ale k vydání sám nenabídl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staré knihy (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution- Share Alike 3.0 Unported license, BHdV Wikimedia

V díle pojmenovaném Vyprávění Johna Smithe popisuje autor přemítání muže, kterého v bytě uvěznila zákeřná nemoc - dna. Sám Doyle na text ovšem příliš pyšný nebyl. Ztrátu údajně komentoval slovy: "Můj šok z jejího zmizení by byl ničím v porovnání s hrůzou, kdyby se najednou znovu objevila - vytištěná."

Přehrát

00:00 / 00:00

Doyle_novela.mp3

Jak upozorňuje anglista Petr Onufer, Doylův výrok není příliš důležitý, protože všeobecně jsou autoři špatnými soudci svého díla. „Už Platón uvádí, že o básnických výtvorech dokážou vždy lépe hovořit jejich posluchači než básníci,“ uvedl pro Rádio Česko.

Onufer také upozorňuje, že první kniha o detektivu Sherlocku Holmesovi vyšla tři roky po sepsání této ztracené novely. Budou v ní proto patrné základní rysy ságy o geniálním detektivovi, ale hrdina bude mít k pozdější podobě Holmese daleko.

Arthur Conan Doyle (1859 – 1930) | Foto: Wikimedia, public domain

Rukopis knihy sestávající ze čtyř sešitů, byl od roku 2007 majetkem Britské knihovny. Ta ji se souhlasem Doyleových dědiců připravila k vydání. I když je podobný krok v rozporu s přáním samotného autora, vydání přispěje k lepší znalosti jeho díla. „Vzpomeňme třeba na osud díla Franze Kafky. Kdyby Max Brod jeho dílo zničil, byla by světová literatura o dost chudší,“ uvedl pro Český rozhlas Onfuer.

Podle informací odborníků by měla novela Vyprávění Johna Smithe být opravdu posledním neznámým dílem A. C. Doyla.

Vladimír Kroc, Pavel Cyprich, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme