V češtině vycházejí paměti Salmana Rushdieho

Jaké pocity prožívá člověk, na kterého byla uvalena fatva neboli rozsudek smrti? To popisuje britský spisovatel Salman Rushdie ve své knize pod názvem Joseph Anton: Vzpomínky, která v září vychází po celém světě. Na pulty našich knihkupectví se dostane 11. října. Knihu vydává nakladatelství Paseka v překladu Barbory Punge Puchalské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatel Salman Rushdie | Foto: Reuters

Představte si, že vám jednou ráno zavolá reportér BBC a zeptá se vás, jaké to je být odsouzen k smrti. A vy o ničem nevíte - tohle se stalo Salmanu Rushdiemu, britskému spisovateli indického původu v roce 1989. Fatvu na něj uvalil íránský vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní kvůli kontroverznímu zobrazení proroka Mohameda v Satanských verších.

Přehrát

00:00 / 00:00

O knize Salmana Rushdieho hovoří překladatelka Barbora Punge Puchalská

Od té doby musel Rushdie žít pod jinou identitou a skrývat se. Tímto okamžikem také začínají jeho paměti, které vycházejí pod dvojménem Salman Rushdie Joseph Anton, což bylo spisovatelovo krycí jméno.

„Šlo o poměrně utajený projekt, na text bylo uvaleno embargo, protože kniha vychází souběžně nejen v anglické mutaci, ale ve všech jazycích. Během práce na překladu přicházely z Anglie úpravy, které prováděl samotný Salman Rushdie, takže text nesměl být vůbec prozrazen,“ popisuje Puchalská.

Kniha mimo jiné prozrazuje mnoho věcí ze spisovatelova soukromého života, zejména po období, kdy na něj byla uvalena fatva. Rushdie rovněž popisuje setkání s nejrůznějšími světovými politiky, například i s naším bývalým prezidentem Václavem Havlem.

Martina Vacková, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme