V Dánsku objevili dosud neznámé dílo Hanse Christiana Andersena

Archivní bedna v Dánsku vydala dosud neznámou pohádku Hanse Christiana Andersena. Odborníci se domnívají, že je to jeho vůbec první pohádka. Napsat jí měl ještě předtím, než začal s profesionální dráhou spisovatele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans Christian Andersen na portrétu Ch. A. Jensena

Hans Christian Andersen na portrétu Ch. A. Jensena | Foto: Wikimedia Commons

Zažloutlý list papíru našel místní historik. Ukrýval se na samém dně patnáctikilové bedny v Národním archivu ostrova Funen, v Odense, poblíž autorova rodiště.

Má jít o ručně psanou kopii ztraceného Andersenova rukopisu. Vypráví příběh ušmudlané svíčky, na kterou se zapomene, pak ale lidé znovu objeví její vnitřní krásu a svíčka tak může rozdávat světlo a radost svému okolí.

Hans Christian Andersen ho podle historiků napsal nejspíš už ve 20. letech 19. století. Jeho první kniha pohádek přitom vyšla až v roce 1835.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohádkách Hanse Christiana Andersena mluvil na Rádiu Česko František Fröhlich, překladatel ze severských jazyků

Rukopis nese věnování: 'Madam Bunkeflodové, od oddaného H.C. Andersena'. Paní Bunkeflodovou navštěvoval Andersen od dětství. Rukopis je zřejmě přepsanou kopií už dříve ztraceného originálu, domnívají se odborníci.

"Andersen odešel z Odense do Kodaně, když mu bylo 14 let. Pohádka, která se jmenuje Lojová svíčka, je jako školácká práce. Už z toho ale prosvítají témata, která pak traktoval celý život,“ říká František Fröhlich, překladatel ze severských jazyků.

„Pohádky Hanse Christiana Andersena představují úplně jiný svět duševní čistoty. Mají daleko k dnešnímu cynismu,“ pokračuje Fröhlich.

Všichni moderní autoři dětských knížek v pohádkách Andersena a jeho způsobu vyprávění podle Fröhlicha nacházejí obrovskou inspiraci. Texty jsou tedy třeba zčásti zastaralé, ale rozhodně neztrácejí kouzlo.

Andersenovy pohádky zprvu úspěch neměly, nakonec se ale jeho pohřbu účastnil i dánský král Kristián IX. a ten den byl prohlášen za den národního smutku.

Patricie Polanská, David Koubek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme