V Londýně bude udělena prestižní Man Bookerova cena

V Londýně bude dnes udělena prestižní Man Bookerova cena za literaturu. Je určena pro anglicky píšící autory ze zemí Commonwealthu a Irské republiky. Nejlepší prozaické dílo roku vybere odborná porota ze šesti knih. Vítěz získá 50 tisíc liber a také poměrně velkou jistotu, že prodej jeho díla výrazně stoupne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihy (ilustr. foto)

Knihy (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Porota složená z britských spisovatelů a literárních teoretiků už začátkem září vybrala šest kandidátů na cenu. „Zřejmě nejznámějším autorem je 67letý Australan Peter Carey, který tuto cenu získal už dvakrát. Poprvé v roce 1988 a podruhé v roce 2001. Naopak nejmladším kandidátem je 47letý Damon Galgut, který je z jihoafrické Pretorie. Emma Doneghueová je Irkou, která žije v Kanadě a Andrea Levyová se narodila v Británii ale jamajským rodičům. Takže ryze anglickou literaturu zastupuje pouze Howard Jacobson a Tom McCarthy,” představil nominované literáty londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošním ročníku Man Booker cen na Rádiu Česko mluvil londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Hlavními favority na získání Man Bookerovy ceny jsou podle Kytky Australan Peter Carey, Brit Tom McCarthy nebo Irka Emma Doneghueová:

„Carey si zasloužil pozornost svým prvním románem Parrot and Olivier in America. Popisuje v něm příběh francouzského aristokrata Oliviera v Novém světě, kam utekl na sklonku 19. století před francouzskou revolucí. Parrot je naopak syn anglického tiskaře, který se snaží stát v Americe umělcem, ale nakonec skončí jako sluha. Je to typický Careyho oblouk, na který se mu povedlo navěsit nejrůznější propracované charaktery.“

Angličan Tom McCarthy se do finále dostal s knížkou s názvem C, což psychoanalytická studie hlavního hrdiny. „Favoritkou je údajně také Emma Doneghueová se svým románem Room, ve kterém se nechala inspirovat hrůzostrašnými zločiny rakouského únosce Josepha Fritzla,“ dodává Kytka.

Společným požadavkem poroty je podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Londýně vždy dokonalé řemeslné zvládnutí a invence autorů. „Silný příběh se bere v anglické literatuře a Man Bookererově ceně jako samozřejmost,“ vysvětluje Kytka.

Kritici ale podle něj někdy upozorňují na to, že mínění poroty se někdy velmi rozchází se zájmem čtenářů. „Pokud by se letos měli porotci řídit vkusem publika, tak by musela vyhrát Irka Emma Doneghueová. Její knihy Room se prodalo jen za minulý týden dva a půl tisíce výtisků,“ uzavírá Ivan Kytka.

Helena Berková, Ivan Kytka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme