V německých trafikách se má objevit Hitlerův Mein Kampf

V německých trafikách se možná příští týden objeví úryvky z knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf. Mělo by jít o tři patnáctistránkové brožury s komentáři historiků, vydané v nákladu 100 tisíc kusů. V Německu se přitom kniha vydávat nesmí, pouze číst pro studijní účely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kniha | Foto: Free Stock Photos

Komentované výtahy z této ideologické bible nacismu chce podle magazínu Der Spiegel na německý trh uvést britský vydavatel Peter McGee.

"Už je dlouho na čase, aby široká veřejnost dostala možnost se s originálním textem seznámit," řekl McGee magazínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na politický extremismus Miroslav Mareš ve Světě o osmé Rádia Česko

Už v roce 2009 bavorské úřady, které spravují autorská práva na Hitlerova díla, nechaly stáhnout ze stánků McGeeho reprinty nacistických novin. I tentokrát zvažují proti vydavateli právní kroky.

Odborník na politický extremismus Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity se nedomnívá, že by snahy vydávat byť jen komentované úryvky z Mein Kampfu mohly inspirovat současné neonacisty.

„Současní neonacisté, kteří mají zájem, knihu už znají. Je dostupná na internetu i v němčině, lze si jí objednat různými pokoutnými způsoby, takže spíš se jedná o symbol, že se kniha Mein Kampf objeví zase na státních v Německu. Ale myslím si, že skutečně takřka sto let po jejím vydání už morální panika není tak opodstatněná,“ podotkl Mareš.

Mein Kampf vyšel i v České republice. V roce 2000 vydal nekomentovaný překlad knihy vydavatel Michal Zítko a česká justice ho následně potrestala za podporu rasistického hnutí třemi roky vězení podmíněně. Nejvyšší soud ho však později viny zprostil a předchozí rozhodnutí zrušil.

Autorská práva na Mein Kampf vyprší už za tři roky

Platnost autorských práv na Mein Kampf vyprší v roce 2015, tedy 70 let po smrti autora, který spáchal 30. dubna 1945 sebevraždu. Podle Miroslava Mareše to bude mít dopad na dostupnost knihy, nikoliv však na její popularitu.

„Bude v tu dobu vydána ve vícero jazycích ve vícero evropských zemích, ale nemyslím si, že by představovala v současné době hlavní inspirační zdroj neonacistického hnutí. Už jsou napsány modernější publikace, více přizpůsobené současné době,“ míní odborník na extremismus.

Hitler Mein Kampf napsal v polovině 20. let minulého století během pobytu ve vězení, kde si odpykával trest za neúspěšný pokus o puč v Mnichově. Už tehdy v něm nastínil své zkázonosné a antisemitské plány, které realizoval po nacistickém převzetí moci v Německu v roce 1933.

Zuzana Filípková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme