V Oslu bude udělena Nobelova cena za literaturu. Mezi favority je i Milan Kundera

Porota v norském Oslu dnes oznámí letošního držitele Nobelovy ceny za literaturu. Největšími favority na toto prestižní ocenění jsou Haruki Murakami a Philip Roth, bez šancí není ani Umberto Eco. Mezi hlavními kandidáty je také často zmiňováno jméno francouzského spisovatele českého původu Milana Kundery. Vítěze oznámí švédská královská akademie věd po poledni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kundera

Milan Kundera | Foto: Jan Šmíd

Čtyřiaosmdesátiletý Milan Kundera získal za svůj život řadu důležitých ocenění, to nejprestižnější mu však stále chybí.

V uplynulých letech nenapsal nic tak významného, za co by mu mohla být cena udělena, ale porota by mohla ocenit jeho celoživotní dílo a význam pro světovou literaturu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Nobelových cenách za literaturu a šancích Milana Kundery natáčel zpravodaj ČRo Jan Šmíd

„Světová cena, jako je tato, musí být udělena výrazné osobnosti, která ovlivňuje svou tvorbou celou generaci. Musí mít za sebou nějaké mimořádné dílo, a hlavně to musí být někdo, kdo je známý svou nekonformitou, svobodným duchem, jako třeba Milan Kundera,“ říká Helene Carrere d´Encaussová z francouzské akademie.

Ve Francii je Kundera velmi populární, každé jeho dílo vychází ve velkých nákladech a okamžitě se dostane na přední místa žebříčků bestsellerů. Obdivuje ho i mladá generace.

Letošní Nobelovy ceny:
Nobelova cena za chemii - Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel (za počítačové modelování složitých systémů),
Nobelova cena za fyziku – Peter Higgs a François Englert (teoretické předpovězení elementární částice),
Nobelova cena za fyziologii a medicínu - James Rothman, Randy Schekman a Thomas Südhof (objevy týkající se mechanismu regulujícího vezikulární transport, hlavní transport v našich buňkách).

„Znám ho hlavně jako teoretika literatury. Vím, že slavné jsou hlavně jeho romány, ale já ho mám raději z této stránky,“ tvrdí studentka Sorbonny Michelle.

Kundera s okolním světem nekomunikuje, nemluví s novináři, a to ani s francouzskými. Ani nakladatelství Gallimard o jeho životě nebo plánech neposkytuje žádné informace. Podle těch neoficiálních pracuje spisovatel na románu. Jeho téma ale zůstává tajemstvím.

Literatura je jedním ze dvou oborů, ve kterých získal prestižní ocenění i Čech, básník Jaroslav Seifert.

„Nechceme žít v nesvobodě, a proto v nesvobodě žít nebudeme. To je vůle nás všech lidí, kteří zápasí o svobodu národní a vlastní,“ prohlásil Jaroslav Seifert v projevu adresovaném studentům po sebeupálení Jana Palacha.

Seifert byl nejen vynikajícím autorem, ale i jedním z prvních signatářů Charty 77. Proto byl nucen odejít do ústraní. Když v roce 1984 získal Nobelovu cenu, československá oficiální místa byla zaskočena a médii proběhla o úspěchu jen nepatrná zmínka.

Jan Šmíd, Jaromír Marek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme