V Třebotově u Prahy si lidé chodí zadarmo půjčovat knihy do knihosklípku

Přijít s knížkou, vyměnit ji za jinou nebo si ji zadarmo vypůjčit a pak ji vrátit. Tak fungují knihobudky, kterých už jsou po celé republice desítky. V Třebotově u Prahy, kde nemají obecní knihovnu, si vymysleli takzvaný knihosklípek. Je to malá místnost v budově obecního úřadu, kam můžou lidé chodit 24 hodin denně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihosklípek v Třebotově u Prahy

Knihosklípek v Třebotově u Prahy | Foto: Kateřina Havránková

„Tři krabice jsem musel odnést do sklepa, protože se sem nevešly,“ říká Stanislav Ouřada, který si sem chodí půjčovat knížky pro svého vnuka a také se o knihosklípek stará. Prostory sklípek skutečně připomínají.

„Byl to sklípek na nářadí a nepotřebné věci. Teď se to uvolnilo, vybílilo, daly se sem regály a už to takhle funguje. I večer si tu můžou knížky půjčovat, je tu stále světlo,“ říká Stanislav Ouřada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Třebotov u Prahy nemá knihovnu. Je v ní ale knihosklípek, kde si lidé mohou zadarmo knihy půjčit nebo vyměnit. Více od Kateřiny Havránkové

Knihosklípek má sice panty, ale ne dveře, takže sem může přijít kdokoli třeba i v noci.

„Když jde někdo od autobusu, tak si klidně může přijít vybrat knížku. Nejvíce se tu točí dětské knížky,“ prozrazuje Ouřada.

Knihosklípek v Třebotově u Prahy | Foto: Kateřina Havránková

Knížky si sem přišla vybrat společně se svými třemi dcerami i Andrea Purnochová, která knihosklípek často navštěvuje: „My tu bydlíme, líbí se nám tu, chodíme omrknout, co je tu nového, kdo sem co přinesl a co si můžeme půjčit.“

O knihosklípek se ale obec přece jen musí trochu starat, přiznává pracovnice úřadu Kateřina Kolací. „Někdy je tu přebytek knížek, je proto potřeba je vytřídit. Ale jinak je to na údržbu nenáročné,“ popisuje Kolací.

V knihosklípku se denně vystřídá asi 20 čtenářů, hlavně dětí.

Knihosklípek v Třebotově u Prahy | Foto: Kateřina Havránková

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme