Ve Stavovském divadle budou vyhlášeny ceny Magnesia Litera

O výroční knižní cenu Magnesia Litera letos v užším výběru soutěží 24 knih v 7 kategoriích.Občanské sdružení Litera ji spolu s žánrovými cenami udělí letos podesáté. Slavnostní ceremoniál proběhne ve Stavovském divadle v Praze

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihy (ilustr. foto)

Knihy (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Slavnostní ceremoniál bude uvádět herečka a moderátorka Aňa Geislerová. Radiožurnálu řekla, že večer bude mít tentokrát detektivní zápletku.

„Baví mě to velmi. I tím, že se tak jakoby ustanovilo, že ten večer je svým způsobem příběh, jakoby divadelní představení. Takže si to užívám zároveň jako divák, který často sedává na těchto událostech. Většinou nejvíc ocením, když je to rychlé a stručné. Takže se snažíme to také tak dělat,“ prozradila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stavovském divadle v Praze budou vyhlášeny výroční ceny Magnesia Litera. Podrobnosti od Pavly Dluhoschové v Ranním Radiožurnálu.

A která díla tedy mají šanci prestižní knižní cenu získat? V próze třeba román již zesnulého ostravského spisovatele Jana Balabána Zeptej se táty nebo Pravidla směšného chování Emila Hakla. Oba autoři se po svém vyrovnávají se smrtí otce.

Podle Pavla Mandyse z pořádajícího sdružení Litera je ale konkurence poměrně silná: „Zvláště v nejsledovanější kategorii próza. Svědčí o tom mimo jiné to, že z 6 nominovaných titulů už 5 jejich autorů jednu Literu doma má. A ty romány jsou velmi silné a prožité.“

Právě mezi nominovanými jsou i dvě ženy. „Hana Androníková tam má takový velmi osobně laděný román Nebe nemá dno, Petra Hůlová naopak fantaskní novelu o tom, jak se dnes možná žije těm, kteří se cítí být poraženými Sametovou revolucí. Kniha se jmenuje Strážci občanského dobra,“ přibližuje.

Na Literu aspiruje například i herec pražského činoherního klubu Matěj Dadák, nominovaný na objev roku za novelu Horowitz. Nejlepší básnickou sbírkou se může stát mezi jinými Nesmír renomovaného autora Karla Šiktance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Mandys z pořádajícího sdružení Litera v Ranním interview na Radiožurnálu.

V próze je ve srovnání s ostatními kategoriemi dvojnásobný počet nominací, což má posílit šance původní české tvorby na zisk hlavní ceny a pomoci tak její propagaci. Loni tento záměr vyšel pořadatelům stoprocentně - knihou roku se stal povídkový triptych zmizet mladé spisovatelky Petry Soukupové, který se brzy po vyhlášení se stal bestsellerem.

„Není to díky tomu, že by zrovna letos byly romány kvalitnější. Udělali jsme to po vzoru Oscarů. Chtěli jsme posílit možnosti původní české prózy, aby získala ten hlavní titul, jímž je kniha roku. Taková kniha knih, ta nejlepší, která v loňském roce vyšla,“ vysvětluje Mandys.

A jak se vlastně vítězné knihy vybírají? „Vybírání je dvoukolové. Hlasuje se nejprve pětičlenná porota v každé ze sedmi kategorií. Porotu jmenuje příslušná obec či instituce. Porota v prvním kole vybírá nominace, v druhém vítěze. Nadžánrové kategorie Kniha roku a Objev roku volí v druhém kole téměř 300 lidé z celé knižní branže,“ dodává Mandys.

Slavnostní ceremoniál proběhne ve Stavovském divadle v Praze dnes večer.

Pavla Dluhoschová, Matěj Skalický, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme