Velký knižní čtvrtek potvrdil symbiózu tištěných a elektronických knih

Na den vyhlášení Nobelovy ceny za literaturu připadal v Česku letos Velký knižní čtvrtek. Upozornil na to nejzajímavější, co tuzemský trh nabízí a čtenářům nabídl dvanáct literárních ochutnávek. A zaznamenal i další fenomén: e-knihy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čtečka elektronických knih

čtečka elektronických knih | Foto: Eva Odstrčilová

Zájem čtenářů neupadá, myslí si duchovním otec Velkých knižních čtvrtků, obchodní ředitel internetového knihkupectví Kosmas Josef Žák. „Věřím tomu, že e-knihy si nacházejí nejen čtenáře tištěných knih, ale i ty, kteří z různých důvodů nečetli.“

“Znám ze svého okolí několik lidí, zejména mužů, kteří začali číst díky čtečce,“ zdůraznil Žák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhodné soužití tištěných i elektronických knih potvrdil Velký knižní čtvrtek. Mluvili o tom obchodní ředitel internetového knihkupectví Kosmas Josef Žák a Jiří Vlček, zakladatel serveru Palm knihy

Zájem o e-knihy vzrostl proti loňskému roku dvanáctkrát, pochvaloval si Jiří Vlček, zakladatel serveru Palm knihy, největšího internetového prodejce e-knih v Česku. Podle jeho slov o čtečky se zajímají nejen zástupci mladé generace. „Pro starší generaci jsou velmi výhodné. Mohou si zvětšit písmo a velmi dobře na to vidí. Takže i důchodci si kupují e-knihy a jsou s nimi spokojeni.“

Také Žák se domnívá, že sociální rozvrstvení se mezi čtenáři tištěných i elektronických knih neliší. „E-knihy nabízejí i možnosti rozvoje jiných literárních formátů a žánrů. V zahraničí máme příklady úspěšných literárních seriálů, kdy vycházejí kratší epizody v určitých časových intervalech.“

A právě v této souvislosti Vlček poznamenal, že letošní ročník frankfurtského knižního veletrhu zaznamenal zajímavý posun. E-knihy už nejsou novým fenoménem, ale běžnou součástí nakladatelského světa. „Témata se posunula k výukovým knihám, směrem k multimédiím. Elektronická beletrie je braná jako běžná součást života.“

Jak připomněl, jsou i autoři, kteří e-knihy odmítají. „Napadá mě třeba pan Kundera, který je výrazně proti publikaci v elektronické podobě. A je to jejich právo. Každý autor dělá komplexní dílo, jehož součástí může být grafické ztvárnění, fyzická podoba. Je to jeho volba,“ zdůraznil Vlček.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme