Vychází kniha o Stevu Jobsovi. Jen 18 dní po jeho smrti

Biografie o spoluzakladateli společnosti Apple Stevu Jobsovi měla vyjít až v březnu příštího roku. Jeho smrt však autora přiměla vydání knihy urychlit. Po pouhých 18 dnech se tak na pultech knihkupectví objevuje jeho životopis nazvaný jednoduše ­– Steve Jobs.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steve Jobs

Steve Jobs | Zdroj: ČTK

Autor biografie, Walter Isaacson, bývalý šéf CNN a magazínu Time, vychází ze čtyřiceti rozhovorů s Jobsem a z řady komentářů jeho blízkých příbuzných, spolupracovníků a odpůrců. Nejzajímavější na knize ale zřejmě bude líčení osobních vztahů Steva Jobse s celebritami, s politickými představiteli a s obchodními soupeři a konkurenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Knihu o Steve Jobsovi představil ve Světě o jedné režisér Braňo Holíček

„Je to první kniha, která by měla poskytnout celistvý pohled na Steva Jobse. Autora knihy si vybral sám Jobs, ale měl volnou ruku i ve výběru lidí, s nimiž o bývalém šéfovi Applu. Názory na něj jsou však často rozporuplné, řada lidí tvrdí, že Jobs byl v soukromí až despotický a nesnesitelný,“ uvádí režisér Braňo Holíček, který ve Studiu Ypsilon připravuje novou autorskou inscenaci právě o Jobsovi.

„Je to tak zajímavý člověk, osudem i tím, co dokázal a jakým způsobem pozměnil svět, že to bylo zajímavé téma vždycky. Jeho smrt nás ale trochu popostrčila,“ přiznává inspiraci pro rozhodnutí ztvárnit Jobsův život v divadelním představení.

Režisér Holíček však upozorňuje, že dozvědět se podrobnosti o životě spoluzakladatele Applu je těžké. „Všechna veřejná vystoupení i články, které o něm vyšly, jsou především o produktech jeho firmy, ale strašně málo se mluví o tom, jaký byl člověk,“ dodává Braňo Holíček.

Nesnesitelný perfekcionista

Právě charakteru Steva Jobse se z velké části biografie věnuje. Osobnost vizionáře společnosti Apple vykresluje jako génia, který dokázal odhadnout touhy uživatelů elektroniky, ale také nesnesitelného perfekcionistu s vysokými nároky na zaměstnance a třeba i číšníky v restauraci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohanka Jobs.mp3

Povahu spoluzakladatele firmy Apple dokresluje také jeho vzah k medicíně. Jako budhista uznával alternativní medicínu, a když mu v roce 2004 lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky, dlouho se bránil operaci.

S otevřením svého těla souhlasil až po vlastní neúspěšné léčbě makrobiotickou dietou devět měsíců od nálezu. V tu dobu už rakovinové bujení zasáhlo i další orgány a šance na jeho přežití se snížila.

Biografická kniha Waltera Issacsona vysvětluje také záhadu Jobsova mercedesu, se kterým jezdil bez poznávací značky.

Téma, které v posledních týdnech zaměstnávalo fanoušky zesnulého génia, je vysvětleno jednoduše tím, že Jobs ji na autě nechtěl. Bál se pravděpodobně sledování svými fanoušky.

Tomáš Pavlíček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme