Vymýšlení názvů pro dětské knihy je věda, tvoří se i několik týdnů
Nápadité, vtipné a někdy i těžko vyslovitelné názvy se stále častěji objevují u knih pro děti. Nakladatelé přiznávají, že na dobře zvolený název dbají čím dál tím víc. Často o něm s autorem, editorem nebo distributorem diskutují i několik týdnů. Pro některé je stejně důležitý jako obsah nebo ilustrace.
V nakladatelstvích někdy řeší název dětské knihy s trochou nadsázky celé poradní sbory, jak potvrzuje Alena Pokorná z nakladatelství Argo.
„S názvem přijde překladatel nebo autor, redaktor to nějak koriguje. Pak se k tomu vyjadřuje i marketing a vedení. Vznikají z toho dlouhé soupisy variant, z toho se pak teprve vybírá. Někdy do toho může jako poradní hlas vstoupit i distributor,“ popisuje Pokorná.
Názvy dětských knih jsou častěji nápadité, vtipné nebo těžko vyslovitelné. V nakladatelstvích vznikají klidně týdny. Natáčela Zuzana Vlčková
Úsilí v nakladatelstvích oceňuje Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český. Povedené názvy podle ní vybírá třeba nakladatelství Baobab.
„Velice hezký název knihy Kočička z kávové pěny využívá synestezie, tedy míšení počitků, lidských vjemů z různých oblastí jako chuť, vůně, hmat,“ říká Pravdová.
Zaujal ji také Holub Kolumb. Jde skoro o verš, který prý hned asociuje cestovatelská dobrodružství. Ředitelka nakladatelství Meander Ivana Pecháčková prozrazuje, že na začátku této oceňované knihy byl romantický příběh její dcery Emmy.
„V Číně se jí stýskalo po domově. Byla zamilovaná do kluka tady v Čechách, tak to napsala za krátkou časovou jednotku, dejme tomu za týden. Jména hlavních hrdinů mají stejné iniciály, jako má Emma s Kryštofem,“ vysvětluje Pecháčková.
Dříve než napsanou knihu měli vymyšlený název výtvarník David Böhm a básník Ondřej Buddeus.
„David je malíř, kreslíř a ilustrátor. Jednou si řekl, že by chtěl udělat knížku o hlavě pro děti. S tímto nápadem přišel za mnou. Já už měl skvělý název pro něco a nevěděl jsem pro co. Ten název byl Hlava v hlavě,“ vzpomíná Buddeus.
Kniha označovaná jako hlavopedie vyšla v Labyrintu. Nakladatelství vydalo také dětskou encyklopedii s názvem Velká kniha čůrání.
„Pokud znáte produkci nakladatelů z Francie a Německa pro děti, možná si vybavíte slavnou knihu o prdění zvířat nebo o tom, jak zvířátka kakají. Knihy jsou ve své podstatě zábavné, rozpustilé, spiklenecké a zároveň naučné,“ uzavírá Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint.