Výstava k jubileu Vědecké knihovny v Olomouci nabízí i minikuchařku či rukopis z 11. století

Vědecká knihovna v Olomouci slaví 450 let od svého založení. Jubileum připomíná výstavou Chrám věd a múz. Výstava začíná dnes a návštěvníci díky ní mají ojedinělou příležitost vidět nejcennější dokumenty ze sbírek knihovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Chrám věd a múz ve Vědecké knihovně v Olomouci | Foto: Blanka Mazalová | Zdroj: Český rozhlas

Expozice najdou návštěvníci na třech místech – v Muzeu moderního umění, Vlastivědném muzeu a také v galerii Vědecké knihovny.

V Muzeu umění jsou vystaveny nejstarší památky knihovny, středověké rukopisy. „Ty čtyři kulturní památky, které knihovna spravuje, a nejstarší nebo nejvzácnější inkunábule,“ přiblížil zástupce ředitelky knihovny Miloš Korhoň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu Chrám věd a múz, uspořádanou k výročí 450 let od založení Vědecké knihovny v Olomouci, přiblížila redaktorka Blanka Mazalová

Nejstarší knihou, kterou budou moci lidé spatřit, je otonský evangeliář z počátku 11. století. „Není bůhvíjak krásný, ale prostě je nejstarší a pro nás je to poměrně vzácný dokument,“ řekl Korhoň.

Návštěvníky, kteří chtějí něco víc „pro oko“, by pak mohl přilákat třeba Graduál loucký. „Obsahuje skutečně precizní iluminace. Je z roku 1499, takže už je vlastně na konci té vývojové větve iluminovaných rukopisů, protože v té době už převládá knihtisk,“ uvedl Korhoň.

K vidění budou i kuriozity, třeba minikuchařka. „Pravděpodobně nejmenší kuchařská kniha na světě, která má rozměry zhruba 2x3 centimetry, je vázaná ve stříbře a je to takový zajímavý dokument,“ poznamenal Korhoň.

Ve Vlastivědném muzeu lidé uvidí výstavu zaměřenou na okolnosti, které formovaly podobu fondu knihovny.

Vědecká knihovna v Olomouci si letos připomíná 450 let od svého založení. Je druhou nejstarší knihovnou v českých a moravských zemích. V současnosti je jednou ze tří knihoven v Česku, které uchovávají kompletní tiskovou produkci z celé ČR. Ve fondu má víc než dva miliony tisků.

„Představeno tak bude například jezuitské dědictví knihovny, role povinného výtisku, cenzura, mecenáši knihovny, důležité osobní knihovny, sbírka bibliofilií, knihovní budovy a další témata. Každý okruh bude ilustrován příslušnými dokumenty z knihovního fondu,“ píše se v pozvánce na webu muzea.

V sekci věnované jezuitským kořenům knihovny bude k vidění třeba Koperníkův spis De revolutionibus ve vydání z roku 1543. „Je to vlastně první vydání, které znázorňuje ten jeho heliocentrický pohled na sluneční soustavu,“ uvedl historik knihovny Lubomír Novotný.

Muzeum slibuje obrazově atraktivní dokumenty, mapy, atlasy a k vidění budou i litografie z 19. století. „Které se do knihovny dostaly jako dary císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda I.,“ doplnil Novotný.

Ve třetí části, která se nachází přímo v knihovně, pak výstava představí osobnosti, které v této instituci pracovaly.

Výstava Chrám věd a múz ve Vědecké knihovně v Olomouci. Na snímku minikuchařka | Foto: Blanka Mazalová

Blanka Mazalová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme