Výstava o Shakespearovi v Londýně ukáže Krále Leara s happyendem nebo černošského Othella

První tištěné vydání Hamleta z roku 1603, ale také dalších 200 vzácných předmětů - to je jen ochutnávka výstavy 'Shakespeare v 10 dějstvích' (Shakespeare In Ten Acts), která začíná v Britské knihovně v Londýně. Jde o jednu z hlavních akcí k velkému jubileu nejslavnějšího světového dramatika, od jehož úmrtí uplyne 23. dubna 400 let. Expozice mimo jiné mapuje zásadní milníky v interpretaci Shakespearových textů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava v Britské knihovně v Londýně si připomene 400 let od úmrtí slavného dramatika | Foto: Jiří Hošek

„Hlavním smyslem výstavy je ukázat, jak různé generace přinášely do Shakespearových her nové myšlenky a jak se pojetí jeho díla vyvíjelo. Lidé se tu dozví detaily o prvním zpracování Hamleta ještě za Shakespearova života nebo o digitálním pojetí jeho her v 21. století," popisuje jeden z kurátorů výstavy Greg Buzwell, který spolu s kolegy mohl čerpat z takřka bezedného archivu British Library i ze vzácných zápůjček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shakespeare v 10 dějstvích. Britská knihovna v Londýně připomene 400 let od úmrtí slavného dramatika. Více od Jiřího Hoška

Jednou z nich je třeba lidská lebka, kterou slavné francouzské herečce Sáře Bernhardtové věnoval spisovatel Victor Hugo.

Návštěvníci by si podle Grega Buzwella měli po návštěvě expozice zapamatovat některé důležité milníky ve zpracování Shakesperova díla, jako třeba prvního černošského herce, který v Británii v roce 1825 ztvárnil Othella. Některé poznatky přitom asi veřejnost překvapí.

Výstava v Britské knihovně v Londýně si připomene 400 let od úmrtí slavného dramatika | Foto: Jiří Hošek

„Verze Krále Leara, na kterou lidé chodili asi tak 150 let až do počátku 19. století, vůbec nebyla ta Shakespearova. Ta přišla dlouho lidem moc depresivní a pochmurná. Hrála se tak verze s happyendem, kde se král Lear vrátí na konci na trůn, a všichni jsou šťastní,“ připomíná Buzwell.

„Pak tu máme ukázky moderního zpracování Shakespeara, ale s návratem k původnímu jazyku slavného dramatika. Mimochodem třeba takový Tolstoj Shakespeara absolutně neuznával. Tvrdil třeba, že jeho postavy jsou špatně vykreslené,“ dodává.

Výstava v Britské knihovně v Londýně si připomene 400 let od úmrtí slavného dramatika | Foto: Jiří Hošek

V Britské knihovně si přijdou na své i milovníci divadelních kostýmů. Nechybějí pochopitelně ani slavná filmová zpracování Shakespearových mistrovských děl.

„Všechno začíná prvním shakespearovským filmem Král Jan z roku 1899 a končí Macbethem Michaela Fassbendera. Málo se ví, že filmový Jindřich V. s Laurencem Olivierem natočený za druhé světové války má propagandistický nádech. Měl v lidech podnítit lásku k vlasti," vysvětluje další kurátorka netradiční expozice Tanya Kirková.

Výstavu, která potrvá do 6. září, zpestří taky několik speciálních akcí, mimo jiné s političkou a současně dvojnásobnou držitelkou Oscara Glendou Jacksonovou.

Výstava v Britské knihovně v Londýně si připomene 400 let od úmrtí slavného dramatika | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme