Washington je nejgramotnějším městem v USA, tvrdí průzkum

V Americe se nejvíc čte ve Washingtonu. Uvádí to alespoň zvláštní žebříček Státní Univerzity státu Connecticut. Není to přitom poprvé, co americká metropole v tomto hodnocení největších měst ve Spojených státech zabodovala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtečka elektronických knížek Kindle

Čtečka elektronických knížek Kindle | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, goXunuReviews

Washington přitom nemá mezi Američany valnou pověst. Obyvatelé zbytku Spojených států si možná přijedou prohlédnout památky, muzea a galerie a některé historické čtvrti jako Georgetown. Ale New York nebo San Francisco to přece jen není.

Jedním prvenstvím se ale Washington chlubit může a také chlubí. Teď už podruhé. Státní Univerzita v Connecticutu totiž sestavuje od roku 2005 žebříček gramotnosti velkých amerických měst. Hodnotí se přitom 6 různých kritérií. Počet prodaných výtisků periodik a knihkupectví v poměru k počtu obyvatel. Hustota sítě knihoven a jejich dostupnost, množství novin vydávaných místně, přístup na internet a úroveň dosaženého vzdělání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průzkum, podle kterého je Washington nejgramotnějším městem v USA, zaujal zpravodaje ČRo Víta Pohanku

Washington v hodnocení letos už podruhé vyhrál. Předčil znovu Seattle, který má dlouhodobě pověst kulturní metropole na Pacifickém pobřeží. Vítězství je to přinejmenším trochu problematické. Autoři žebříčku se ani nesnaží zjistit, nakolik se v hodnocených městech čte třeba krásná literatura. Jak velká část populace čerpá informace hltáním bulvárních tiskovin, spíš než kvalitních deníků jako je Washington Post nebo Times.

Jedno je ale zřejmé, ve Washingtonu se opravdu čte. Je to vidět v metru, autobusech i kavárnách. Elektronické tabletové čtečky jdou na dračku. A i když právě z tohoto trendu tradiční kamenná knihkupectví asi nemají moc velkou radost, přizpůsobují se a pořád jich existuje relativně dost, přestože poměr knih koupených v elektronické podobě pořád roste.

Samostatnou kapitolou jsou veřejné knihovny. Kvůli hospodářské recesi a nedostatku financí se sice někde omezují otevírací hodiny a propouštějí knihovníci, ale ve Washingtonu to znát není. V Americe se platí skoro za všechno, ale registrace a průkazky v knihovnách jsou zcela zadarmo. Platí to i o té největší, Kongresové, kde se stačí prokázat řidičským průkazem.

Například v okresní knihovně na předměstí Bethesda pak je bohatá nabídka knih pro děti. Nejen v angličtině, ale i ve francouzštině, španělštině a čínštině. Kdo číst opravdu chce, má k tomu v americké metropoli i na jejích předměstích skvělé podmínky.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme