Začínají veřejná čtení autorů nominovaných na Magnesia Litera

V kavárně Nona v budově Nové scény Národního divadla v Praze dnes začínají veřejná čtení spisovatelů nominovaných na cenu Magnesia Litera. V 17 hodin se zde představí Matěj Dadák, prozaik David Jan Novotný a spisovatelka Markéta Pilátová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magnesia Litera | Foto: Archiv

„Je to náročná věc a zábava dohromady. Já si to strašně užívám. Když píšete knížku, je to samotářská záležitost. Veřejné čtení umožňuje kontakt přímo se čtenářem. Můžete si na něm ověřit spoustu věcí, co v textu funguje a co ne. Hlavně dětská čtení jsou pro mě strašně důležitá zpětná vazba,“ říká Pilátová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Dluhoschová zpovídá Markétou Pilátovou, spisovatelku nominovanou na cenu Magnesia Litera

„Děti se hrozně rády smějí. Když někdo upadne, tak se ozve hurónský smích. A hlavně hltají dobrodružství. Ve své knížce mám scénu, kdy se holčička ztratí v labyrintu a ohrožují ji obrovští pavouci. Děti ztichnou a bojí se. Naopak se dost nudí u popisných pasáží,“ popisuje své zážitky ze čtení Pilátová.

Pilátová je autorkou knihy “Kiko a tajemství papírového motýla“, nominované v kategorii dětské literatury. Protagonistkou knihy je japonská holčička Kiko, která žije na kroměřížském zámku. Na tom vyrůstala i sama spisovatelka.

Magnesia Litera, jako ostatně i další literární ceny, ale nejsou mezi českou laickou veřejností tak populární jako například Český lev či Anděl. Stejný názor má i spisovatelka.

„Řekla bych, že tu roli, kterou hrála literatura na konci 19. století, dnes plní film. Na druhou stranu si myslím, že film bez literatury moc dobře existovat nemůže,“ tvrdí Pilátová.

Ze své knihy bude číst i Matěj Dadák. "Toho budou mnozí spíše znát jako herce Činoherního klubu. Napsal novelu, která se jmenuje Horowitz. Jde o příběh nakladatelského redaktora, který se marně snaží dostat k jednomu slavnému spisovateli a vytáhnout z něj rukopis, který nakladatelství požaduje," dodává Pavel Mandys ze sdružení Litera.

Výroční knižní ceny Magnesia Litera upozorňují již téměř deset let na to nejlepší, co v rámci českého knižního trhu vychází. Letošní ocenění budou udělena 10. dubna ve Stavovském divadle.

Pavla Dluhoschová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme